پوست

روغن آرگان برای سلامت پوست

روغن آرگان از هسته هایی که در درختان آرگان بومی مراکش رشد می‌کنند تهیه می‌شود. این روغن اغلب به صورت روغن خالص فروخته می‌شود، که می‌تواند مستقیماً به صورت موضعی (مستقیماً بر روی پوست) استفاده شود و یا به منظور ارائه چندین فایده برای سلامتی مصرف شود. این ماده به شکل مکمل کپسول است که باید از طریق دهان مصرف شود. همچنین معمولاً در تعدادی از محصولات آرایشی مانند شامپو، صابون و نرم کننده‌ها مخلوط می‌شود.

این روغن به طور سنتی هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی برای بهبود سلامت پوست، مو و ناخن‌ها استفاده می‌شود. این شامل تعدادی از خواص مفید و ویتامین‌های مختلف است که یک ترکیب قدرتمند برای تقویت سلامت پوست را تشکیل می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به فواید روغن آرگان برای پوست بپردازیم پس لطفاً تا پایان همراه ما باشید.

فواید روغن آرگان برای پوست

1. از آسیب آفتاب محافظت می‌کند

زنان مراكشی مدتهاست كه از روغن آرگان برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب محافظت می‌كنند. این مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدان موجود در این روغن به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال آزاد ناشی از خورشید کمک می‌کند. در نتیجه از سوختگی و افزایش فشار خون جلوگیری می‌شود. در دراز مدت، این حتی ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان پوست، از جمله ملانوما کمک کند.

شما می‌توانید مکمل های روغن آرگان را به صورت خوراکی مصرف کنید یا روغن را به دلیل این فواید به صورت موضعی روی پوست خود بمالید.

روغن آرگان از آسیب آفتاب محافظت می‌کند

2. پوست را مرطوب می‌کند

این روغن شاید بیشتر به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل است که اغلب در لوسیون‌ها، صابون‌ها و نرم کننده‌های مو یافت می‌شود. برای اثر مرطوب کننده می‌توان از آن به صورت موضعی یا خوراکی با مکمل های روزانه استفاده کرد. این به دلیل وجود ویتامین E فراوان آن، یک آنتی اکسیدان محلول در چربی است که می‌تواند به بهبود احتباس آب در پوست کمک کند.

3. تعدادی از شرایط پوستی را درمان می‌کند

روغن آرگان حاوی تعداد زیادی خواص درمانی از جمله خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. هر دو به کاهش علائم برای تعدادی از شرایط التهابی مختلف پوستی مانند پسوریازیس و روزاسه کمک می کنند. برای بهترین نتیجه، این روغن خالص را مستقیماً بر روی لکه‌های پوستی مبتلا به پسوریازیس بمالید. با مصرف مکمل‌های خوراکی ممکن است بهترین روش  درمان روزاسه باشد.

4. آکنه را درمان می‌کند

آکنه‌های هورمونی اغلب نتیجه بیش از حد سبوم ناشی از هورمون‌ها است. روغن آرگان دارای اثرات ضد سبوم است که می‌تواند مقادیر سبوم بر روی پوست را تنظیم کند. این می‌تواند به درمان چندین نوع مختلف آکنه کمک کند و چهره‌ای نرم تر و آرام‌تر ایجاد کند.

حداقل دو بار در روز این روغن یا کرم‌های حاوی روغن آرگان را به طور مستقیم روی پوست خود بمالید. شما باید بعد از چهار هفته نتایج را ببینید.

روغن آرگان آکنه را درمان می‌کند

5. عفونت‌های پوستی را بهبود می‌بخشد

یکی از کاربردهای سنتی روغن آرگان برای درمان عفونت‌های پوستی است. روغن آرگان هر دو خاصیت ضد باکتریایی و قارچی دارند. این توانایی را برای کمک به درمان و جلوگیری از عفونت‌های باکتریایی و قارچی پوست فراهم می‌کند.

حداقل دو بار در روز این روغن را در منطقه آسیب دیده بمالید.

6. زخم را بهبود می‌بخشد

آنتی اکسیدان‌ها به وضوح یک نیروی قدرتمند هستند. از ترکیب قوی آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین E موجود در روغن آرگان می‌توان استفاده کرد کمک به زخم‌ها و بریدگی‌ها سریعترین منبع معتبر برای بهبود است که می‌توانید مکمل های روغن آرگان را به طور مرتب مصرف کنید تا این فواید را در کل بدن تجربه کنید.

7. درماتیت آتوپیک را تسکین می‌دهد

درماتیت آتوپیک یک بیماری پوستی شایع با علائمی مانند خارش پوست، قرمز است. تحقیقات نشان داده است که استفاده از روغن آرگان به صورت موضعی در منطقه آسیب دیده می‌تواند به درمان علائم کمک کند. ویتامین E و خاصیت التهابی طبیعی موجود در روغن آرگان هر دو می‌توانند منجر به این اثر تسکین دهنده شوند.

منبع مورد اعتماد یک مطالعه درمان بیماران درماتیت با دارونما یا ویتامین E خوراکی، که به وفور در روغن آرگان وجود دارد را نشان می‌دهد. محققان دریافتند که شرکت کنندگانی که ویتامین E دریافت کرده‌اند، علائمشان بهبود پیدا کرده است.

روغن آرگان درماتیت آتوپیک را تسکین می‌دهد

8. دارای اثرات ضد پیری است

روغن آرگان از دیرباز به عنوان درمانی ضد پیری مورد استفاده قرار گرفته است. اگرچه فقط توسط شواهد حکایتی پشتیبانی می‌شد، مطالعه اخیر با مشارکت کنندگان پس از یائسگی توانست از این ادعا حمایت کند. محققان دریافتند که ترکیبی از روغن آرگان خوراکی و آرایشی منجر به افزایش قابل توجهی در خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. این یک درمان ضد پیری مؤثر است.

شما می‌توانید با استفاده از روغن آرگان به طور مستقیم بر روی پوست  مصرف مکمل خوراکی به طور مرتب یا هر دو، این مزایا را بدست آورید.

9. کاهش چربی پوست

برخی از ما به طور طبیعی به سایرین دارای پوست چرب تری هستیم. کسانی که اغلب برای خلاص شدن از شر چربی روغنی که ممکن است رخ دهد، از راه خود خارج می‌شوند باعث ایجاد مشکلاتی برای پوست خود می‌شوند. این روغن، می‌تواند به کاهش سبوس کل و کاهش چربی پوست کمک کند. یک مطالعه نشان داد که یک بار مصرف روزانه کرم حاوی روغن آرگان باعث کاهش فعالیت قابل توجهی سبوم و چربی در طی چهار هفته می‌شود.

10. علائم کشش را پیشگیری و کاهش می دهد

علائم کشش به ویژه در دوران بارداری رایج است، اما هرکسی می‌تواند آنها را تجربه کند. یک منبع مورد اعتماد یک مطالعه در سال 2016دریافتند که یک کرم آبرسان حاوی روغن آرگان باعث بهبود خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود. این امر به جلوگیری و درمان زود هنگام علائم کشش کمک می‌کند. حداقل دو بار در روز روغن آرگان را مستقیماً در منطقه آسیب دیده بمالید.

عوارض جانبی و خطرات

روغن آرگان معمولاً برای اکثر افراد بی‌خطر است. با این حال، برخی از افراد ممکن است در نتیجه استفاده از آن عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

در صورت استفاده موضعی، روغن آرگان ممکن است پوست را تحریک کند. این می‌تواند باعث ایجاد بثورات یا آکنه شود. این ممکن است یک واکنش متداول در مورد کسانی باشد که به آلرژی درخت آجیل مبتلا هستند. حتی اگر روغن آرگان از میوه سنگی به دست آید، ممکن است افراد با چنین آلرژی‌هایی را تشدید کند. برای جلوگیری از این امر، باید روغن آرگان را روی یک قسمت کوچک پوست به راحتی پنهان شود آزمایش کنید تا مطمئن شوید پوست شما را تحریک نمی‌کند.

هنگام استفاد خوراکی از روغن آرگان ممکن است باعث ناراحتی گوارشی از جمله حالت تهوع، گاز یا اسهال شود. همچنین ممکن است باعث از بین رفتن اشتها یا نفخ شود و برخی از افراد ممکن است واکنش پوستی مانند بثورات یا برآمدگی آکنه را تجربه کنند.

در موارد بسیار نادر، افراد ممکن است عوارض جانبی شدیدتری را در مکمل خوراکی روغن آرگان تجربه کنند. این موارد شامل سردرگمی، مشکل در خواب، ضعف عمومی، ناراحتی بیش از حد، افسردگی و اضطراب است. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله مصرف روغن آرگان را قطع کنید.

عوارض جانبی و خطرات روغن آرگان

سخن پایانی…

استفاده از روغن خوراکی به صورت موضعی یا خوراکی، برای استفاده بیشتر افراد بی‌خطر است. این گیاه به لطف چندین خاصیت درمانی و ویتامین‌هایی که در آن وجود دارد دارای مزایای قدرتمندی در پوست است. اگر چند هفته است که از روغن آرگان استفاده کرده‌اید و هیچ تغییری در شرایطی که می‌خواهید درمان کنید مشاهده نکردید، می‌توانید برای مراجعه به پزشک متخصص ملاقات کنید. آنها ممکن است سایر گزینه های درمانی از جمله داروهای تجویزی را برای کمک به برطرف کردن شرایطی که تجربه می‌کنید را، توصیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا