14 غذای خوشمزه برای تقویت رشد مو

بسیاری از افراد بخصوص با افزایش سن استحکام موهای خود را از دست می‌دهند. جالب اینجاست که موهای شما در حدود 0.5 اینچ (1.25 سانتی متر) در هر ماه و 6 اینچ (15 سانتی متر) در سال رشد می کند. سرعت رشد آن به عواملی مانند سن، سلامتی، ژنتیک و رژیم غذایی بستگی دارد. اگرچه شما نمی توانید عواملی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید ، رژیم غذایی چیزی است که شما بر آن کنترل دارید.

در حقیقت ، مصرف رژیم غذایی فاقد مواد مغذی مناسب می تواند منجر به ریزش مو شود. از طرف دیگر ، خوردن یک رژیم متعادل با مواد مغذی مناسب می تواند به رشد مو کمک کند ، به خصوص اگر به دلیل تغذیه ضعیف دچار ریزش مو شده باشید.

در این مقاله به توضیح در مورد  14 نوع از بهترین غذاهایی که می توانید برای تقویت رشد مو بخورید می پردازیم.

غذاهای تقویت کننده رشد مو

در ادامه بصورت جزئی فواید هریک از غذاهای عالی و مفید برای رشد مو را برای شما عزیزان توضیح می دهیم:

1.تخم مرغ

تخم مرغ منبع عالی از پروتئین و بیوتین است که رشد مو را تقویت می کنند. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ها ساخته شده اند. بیوتین موجود در این مواد غذایی برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است ، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو به بازار عرضه می شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیشتر بیوتین می تواند به بهبود رشد مو در افرادی که کمبود بیوتین دارند کمک کند.

2.اسفناج

اسفناج یک سبزی سالم است که با مواد مغذی مفیدی مانند فولات ، آهن و ویتامین های A و C باعث رشد مو می شود. ویتامین A به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده روغنی به مرطوب شدن پوست سر کمک می کند تا موها سالم بماند. اسفناج همچنین یک منبع عالی آهن گیاهی است که برای رشد مو ضروری است. آهن به سلولهای قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را در بدن حمل کنند تا سوخت و ساز بدن شما را تقویت کرده و به رشد و ترمیم آنها کمک کند.علاوه بر این ، کمبود آهن باعث ریزش مو می شود.

3.سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع خوبی از بتاکاروتن است. بدن این ترکیب را به ویتامین A تبدیل می کند ، که به سلامتی مو ارتباط دارد. تحقیقات نشان داده اند که ویتامین A تولید سبوم را تقویت می کند و به سالم ماندن مو کمک می کند. علاوه بر این ، ویتامین A همچنین می تواند سرعت رشد مو را سرعت ببخشد و رشد موهای ضخیم تر را ترغیب کند.

4.فلفل دلمه ای

فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C است که به رشد مو کمک می کند. در حقیقت ، یک فلفل زرد تقریباً 5/5 برابر ویتامین C بیشتری نسبت به پرتقال دارد. ویتامین C به تقویت تولید کلاژن کمک می کند ، که می تواند به تقویت رشته های مو کمک کند. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند رشته های مو را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. استرس اکسیداتیو هنگامی رخ می دهد که رادیکال های آزاد بر سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن غلبه کنند.  علاوه بر این ، فلفل دلمه ای همچنین منبع عالی ویتامین A است.

5.انواع توت ها

انواع توت ها با ترکیبات مفید و ویتامین هایی که دارند باعث رشد مو می شوند. این ویتامین ها شامل ویتامین C است که خاصیت آنتی اکسیدانی قوی دارد. آنتی اکسیدان ها می توانند در محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند. همچنین بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن استفاده می کند ، پروتئینی که به تقویت مو کمک می کند تا از شکنندگی و آسیب آن جلوگیری کند . علاوه بر این ، ویتامین C بدن را در جذب آهن از رژیم غذایی کمک می کند. سطح پایین آهن باعث کم خونی می شود که با ریزش مو ارتباط مستقیم دارد.

6.آووکادو

آووکادو خوشمزه ، مغذی و منبع خوبی از چربی های سالم است. آنها همچنین منبع عالی ویتامین E هستند که رشد مو را تقویت می کند. یک آووکادو متوسط ​​(حدود 200 گرم) 21٪ از نیازهای روزانه ویتامین E شما را تأمین می کند .مانند ویتامین C ، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که با خنثی کردن رادیکال های آزاد به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کند. در یک مطالعه ، افراد مبتلا به ریزش مو بعد از مصرف مکمل ویتامین E به مدت هشت ماه ، 34.5 درصد افزایش رشد مو را تجربه کردند.

 ویتامین E همچنین مناطقی از پوست مانند پوست سر را از استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. پوست آسیب دیده در پوست سر می تواند منجر به کیفیت پایین مو و تعداد کمتر فولیکول مو و کاهش حجم آن شود. علاوه بر این ، آووکادو منبع خوبی برای اسیدهای چرب ضروری است. این چربی ها توسط بدن قابل تولید نیستند ، اما بلوک های اساسی ساختاری سلول های شما هستند. کمبود اسیدهای چرب ضروری باعث ریزش مو می شوند.

7.بذرها

دانه ها مقدار زیادی مواد مغذی با کالری نسبتاً کمی را به بدن می دهند. همچنین بسیاری از این مواد مغذی باعث رشد مو می شوند. اینها شامل ویتامین E ، روی و سلنیوم هستند. یک اونس (28 گرم) تخمه آفتابگردان ، تقریباً 50٪ از نیازهای ویتامین E شما را با طیف گسترده ای از ویتامین های B برای داشتن سالم مو فراهم می کند. علاوه بر این ، دانه های خاصی مانند بذر کتان و دانه چیا نیز اسیدهای چرب امگا 3 را تأمین می کنند .

8.ماهی چرب

ماهی های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و ماهی خال مخالی دارای مواد مغذی هستند که باعث رشد مو می شوند. آنها منابع عالی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که با رشد مو ارتباط مستقیم دارند. یک مطالعه در 120 زن نشان داد که مصرف یک مکمل حاوی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 و همچنین آنتی اکسیدان ها باعث کاهش ریزش مو و افزایش تراکم مو می شود. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف یک مکمل روغن ماهی باعث کاهش چشمگیر ریزش مو و افزایش رشد مو در خانمهای دارای موهای نازک شده است.

9.صدف

صدف یکی از بهترین منابع غذایی روی است. روی ماده معدنی است که به حمایت از چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. کمبود روی در رژیم غذایی ممکن است فاز تلوژن غیر عادی را ایجاد کند ، که یک شکل شایع اما برگشت پذیر ریزش مو ناشی از کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی است.

10.میگو

میگو صدف محبوب است که سرشار از بسیاری از مواد مغذی است که پتانسیل رشد مو را دارد. به عنوان مثال ، میگو منبع عالی پروتئین ، ویتامین های گروه B ، روی ، آهن و ویتامین D. است. 3/3 اونس (100 گرم) میگو 38 درصد از نیازهای ویتامین D روزانه شما را تأمین می کند.جالب است که ، مطالعات نشان داده اند کمبود ویتامین D3 باعث  ریزش مو می شود. با وجود چربی بسیار کم ، میگو مقدار کمی اسیدهای چرب امگا 3 را نیز تأمین می کند. رژیم های غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 با بهبود رشد مو ارتباط دارند .

11.لوبیا

لوبیا منبع عالی پروتئین گیاهی است که برای رشد مو ضروری است. مانند صدف ، لوبیا منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. یک وعده 3.5 لیتری (100 گرم) لوبیای سیاه 7٪ از نیاز روزانه روی شما را تأمین می کند.آنها همچنین بسیاری از مواد مغذی سالم مو ، از جمله آهن ، بیوتین و فولات را تأمین می کنند . مهمتر از همه این مزایا ، لوبیا بسیار متنوع و ارزان است و همین امر باعث می شود علاوه بر این ، رژیم غذایی ساده ای باشد.

12.سویا

مطالعات نشان داده اند که ترکیبات موجود در سویا رشد مو را تقویت می کند. یکی از این ترکیبات ، اسپرمیدین است که در سویا فراوان است. به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی 100 فرد سالم نشان داد که یک مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین فاز رشد موهای فعال به نام فاز آناژن را طولانی می کند. هرچه یک فولیکول مو در مرحله آناژن بماند ، رشد آن طولانی تر می شود.

13.آجیل

آجیل ها خوشمزه هستند و حاوی انواع مواد مغذی هستند که می توانند رشد مو را تقویت کنند. به عنوان مثال ، یک اونس (28 گرم) بادام 37 درصد از نیازهای روزانه ویتامین E شما را تأمین می کند. علاوه بر این ، آنها همچنین طیف گسترده ای از ویتامین های گروه B ، روی و اسیدهای چرب ضروری را تأمین می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با عث ریزش مو می شوند.

14.گوشت

گوشت یکی از اصلی ترین رژیم های غذایی افراد است و سرشار از مواد مغذی است که به رشد مو کمک  می کند. پروتئین موجود در گوشت به رشد کمک می کند و باعث ترمیم و تقویت فولیکول های مو می شود.

سخن پایانی…

آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی در سلامت موهای شما بگذارد.عدم وجود مواد مغذی مناسب از جمله ویتامین های A ، C ، D و E ، روی ، ویتامین های گروه B ، آهن ، بیوتین ، پروتئین و اسیدهای چرب ضروری ممکن است رشد مو را کند کرده یا حتی باعث ریزش مو شود. خوشبختانه ، اصلاح کمبود در هر یک از این مواد مغذی به درمان ریزش مو و افزایش میزان رشد مو کمک می کند.

اگر فکر می کنید دچار کمبود هر یک از این مواد مغذی هستید ، سعی کنید برخی از غذاهای فوق را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. در پایین همین صفحه به ما بگویید شما برای جلوگیری از ریزش مو از چه مواد غذایی استفاده می کنید؟ منتظر نظرات عالی شما دوستان عزیز هستیم!

[منبع]

 

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

نظرات

  1. سلام
    من دقت کردم زمانی که از روغن های نباتی و مخصوصا روغن نباتی جامد استفاده می کنم ریزش بیشتر شده بود ولی زمانی که روغن نباتی رو کنار گذاشتم و فقط از روغن دنبه و از کره حیوانی برای برنج استفاده می کنم ، ریزش متوقف شده و مجدد موهام رشد می کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا