مو

10 دلیل ریزش مو در زنان

یکی از دغدغه‌هایی که امروزه بسیاری از خانم‌ها با آن روبرو هستند ریزش مو می‌باشد. دلیل ریزش مو در زنان متفاوت است و همه افراد تنها به یک دلیل مشخص دچار این عارضه نمی‌شوند. شاید بتوان گفت مهم‌ترین دلایل استرس و رژیم نامناسب غذایی می‌باشد؛ اما دلایل دیگری نیز وجود دارد.

در این مقاله برای شما خواهیم گفت دلیل ریزش مو در زنان چیست و چگونه می‌توانید از آن جلوگیری کرده و یا درمانش نمایید. پس تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

دلیل ریزش مو در زنان از نظر متخصص پوست و مو

وندی رابرتز یکی از متخصصان پوست و مو در کشور کالیفرنیاست که در زمینه دلیل ریزش مو در زنان تحقیق کرده است. او می‌گوید سر شما مانند یک مزرعه است که محصول نهایی آن موی شما می‌باشد؛ بنابراین هر اختلالی که در چرخه این مزرعه و رشد محصولش اعم از تغذیه رسانی ریشه مو، آب‌رسانی، مراقبت و … ایجاد شود در کیفیت محصول نهایی تأثیر می‌گذارد و باعث ریزش مو می‌شود.

برخی از این موارد شامل مصرف داروها، عدم تعادل در هورمون‌ها، عفونت، مصرف مواد شیمیایی مضر بخصوص برای شست‌وشو و … می‌باشد. با اینکه در مردان ریزش مو بسیار بیشتر به چشم می‌خورد اما این مسئله به همان اندازه در زنان وجود دارد و ممکن است هر خانمی در هر سنی دچار آن شود؛ اما معمولاً با افزایش سن در صورت عدم مراقبت و درمان بدتر می‌شود.

فرایند رشد موها

همان‌طور که در مقاله شناخت مو نیز توضیح دادیم رشد مو در سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن انجام می‌شود. در موی سالم باید 90% موها در مرحله آناژن باشند. بقیه موها در مراحل کاتاژن و تلوژن یعنی استراحت و بعدازآن ریزش مو قرار می‌گیرند. همچنین ماهیانه حدود 3 الی 4 سانتی‌متر رشد خواهند کرد؛ اما زمانی که مو آسیب‌دیده باشد و دچار ریزش شود موهای بیشتری در مرحله تلوژن و بعدازآن قرار خواهند گرفت.

طبق گزارش آکادمی پوست آمریکا به‌طور طبیعی هر فردی روزانه 50 الی 100 تار مو از دست می‌دهد که در چرخه طبیعی رشد مو دوباره جایگزین می‌شود. ازنظر دکتر رابرتز زمانی که شما موهایتان را می‌شویید از دست دادن موها تا 250 تار نیز طبیعی است؛ اما بیشتر از این مقادیر نگران‌کننده است و باید به دنبال دلیل آن باشید.

دلیل ریزش مو در زنان

اینکه شما متوجه شوید علت ریزش مو در شما چیست می‌تواند به روند درمانی آن کمک بیشتری بکند. برخی از دلایل ریزش مو مانند آلوپسی آندروژنیک کاملاً ناخواسته هستند و شما نقشی در آن ندارید و نمی‌توانید کنترلش کنید؛ اما برخی موارد نیز به‌راحتی قابل درمان می‌باشند. در ادامه برخی از مهم‌ترین دلایل ریزش مو در زنان را برایتان توضیح خواهیم داد.

1. ژنتیک

ریزش موی ژنتیکی ارثی است و معمولاً در زنان در قسمت تاج سر دیده می‌شود اما در مردان در امتداد خط مو بیشتر دیده می‌شود. اگر علت ریزش مو ژنتیکی باشد نمی‌توان کاری برای آن کرد و فقط می‌توانید با روش‌های پزشکی مانند کاشت مو آن را جبران کنید و از محصولات مراقبتی مناسبی برای آن استفاده کنید تا دلیل مضاعف برای ریزش مو ایجاد نشود و روند آن کند شود. همچنین برخی از روش‌های شیمیایی مانند استفاده از ماینوکسیدل تحت نظر پزشک یا فیناستراید سرعت ریزش را کاهش می‌دهد. البته این داروها بدون نسخه نیز در دسترس هستند اما بهتر است تحت نظر متخصص استفاده شوند.

2. زایمان

یک دلیل ریزش مو در زنان که بسیار هم رایج است زایمان می‌باشد. هرچند در این دوران شما تغذیه بهتری خواهید داشت و از این نظر رشد موهایتان بهتر می‌شود اما ممکن است تحت تأثیر تغییرات شدید هورمونی دچار ریزش مو بشوید. در بارداری موهای بیشتری در مرحله رشد قرار می‌گیرند زیرا هورمون استروژن که عاملی برای رشد موهاست بیشتر می‌شود.

وقتی شما زایمان انجام می‌دهید دوباره میزان استروژن و در نتیجه رشد موها کم می‌شود و موهای شاداب جمع شده طی 9 ماه گذشته سریعاً شروع به ریزش می‌کنند. در برخی خانم‌ها نیز چند ماه این اتفاق ادامه دارد. نیازی نیست برای درمان این نوع ریزش کار خاصی انجام دهید. فقط هنگام شست‌وشو از شامپوها و نرم‌کننده‌های مناسب و حجم دهنده استفاده کنید که هم کمتر ریزش مو را احساس کنید و هم دلیل مضاعف برای ریزش مو ایجاد نکنید.

3. استفاده از داروهای جلوگیری از بارداری

همان‌طور که می‌دانید قرص‌های جلوگیری کننده که بسیاری از خانم‌ها برای پیشگیری از بارداری ناخواسته استفاده می‌کنند هورمونی هستند؛ یعنی با تغییر در عملکرد هورمون‌های زنانه جلوی این اتفاق را می‌گیرند؛ اما وقتی روی هورمون‌های زنانه شما مثل استروژن تأثیر می‌گذارند این موضوع بقیه بدن مثل رشد موها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و می‌تواند باعث عدم تعادل هورمونی و ریزش شود.

همچنین در شروع مصرف یا قطع ناگهانی آن و یا حتی تغییر نوع قرصی که مصرف می‌کنید می‌تواند باعث ریزش شدید شود. اگر بتوانید با نظر پزشک این داروها را به‌صورت دوره‌ای مصرف کرده و بین آن‌ها به خودتان استراحت دهید و هم‌زمان تحت نظر یک متخصص پوست و مو باشید کمتر دچار آسیب خواهید شد.

4. کمبودهای تغذیه‌ای

همان‌طور که در ابتدا نیز گفتیم تغذیه عامل مهمی در رشد موهاست. کمبود موادی مانند آهن، روی، پروتئین و ویتامین B3 عوامل اصلی در ریزش موهاست. شما می‌توانید به‌راحتی این مشکل را با رعایت یک رژیم غذایی سالم حل کنید. همچنین باید یک آزمایش خون انجام دهید تا در صورت کمبود بیش‌ازحد برخی از مواد معدنی و ویتامین‌ها از مکمل استفاده کنید.

دلیل ریزش مو در زنان با وجود کمبود تغذیه

5. مصرف برخی از داروها

یکی دیگر از موارد دلیل ریزش مو در زنان استفاده از برخی داروهاست که باعث ریزش مزمن می‌شود. معمولاً این مورد بیشتر در بیماران مبتلا به فشار خون بالا، سرطان، آرتروز و افسردگی دیده می‌شود. اغلب، این نوع ریزش‌ها موقتی است و بعد از دوره درمان رشد موها مجدداً به حالت طبیعی برمی‌گردد. همچنین ممکن است پزشک بتواند با تغییر داروهای شما جلوی ریزش مو را بگیرد.

6. پسوریازیس شوره یا پوست سر

پسوریازیس یکی از بیماری‌های مزمن پوستی است که احتمال وجود آن در پوست سر نیز می‌باشد. افراد مبتلا به این بیماری به‌شدت احساس خارش و التهاب در پوست خود را حس می‌کنند و گاهی ممکن است منجر به ریزش موی شدید شود. شما می‌توانید این حالت را با محصولات بدون نسخه حاوی روی پیریتون یا شامپوهای ضد شوره تا حدودی کنترل نمایید. درماتیت سبوئریک نیز عامل دیگری است که مانند پسوریازیس عمل می‌کند.

7. استرس شدید عاطفی یا جسمی

استرس عاملی است که می‌تواند باعث ایجاد بسیاری از عارضه‌ها و بیماری‌ها مانند ریزش مو شود. بخصوص در زنان استرس‌های عاطفی مانند طلاق، مرگ عزیز، تغییر شغل می‌تواند باعث ریزش مو شود. معمولاً بعد از مدتی که فرد از نظر روحی به حالت عادی برگردد ریزش مو نیز متوقف می‌شود؛ اما در طول این مدت نیز باید با روش‌های درمان استرس میزان آن را کاهش داده تا موهای کمتری از دست بدهد.

8. بیماری‌های خود ایمنی

طبق گفته دکتر فوسکو متخصص پوست و مو بیماری‌های خود ایمنی فولیکول‌های مو را یک عامل خارجی در بدن تشخیص داده و به آن‌ها حمله می‌کنند. در نتیجه باعث ریزش شدید موها می‌شوند. از جمله این بیماری‌ها آلوپسی آره آتا می‌باشد. برخی از روش‌های درمانی مانند تزریق کورتیکواستروئید برای تحریک رشد مجدد موها می‌تواند این ریزش را تا حدودی کنترل کند.

9. بستن خیلی سفت موها

برخی از مدل موها مانند انواع دم‌اسبی باعث کشیدگی موها شده و همین عامل می‌تواند دلیل ریزش مو در زنان باشد؛ بنابراین سعی کنید از مدل‌هایی استفاده کنید که کشیدگی زیادی ایجاد نشود. همچنین بهتر است به‌طور متناوب مدل موهایتان را تغییر دهید و هرز گاهی مقداری از آن را کوتاه کنید.

10. استفاده مداوم از سشوار و محصولات آرایشی مو

برخی از خانم‌ها عادت دارند هرروز از لوازم حرارتی مو مانند سشوار یا اتو برای حالت‌دهی موها و همچنین انواع تافت ها و رنگ‌ها یا دکلره به‌صورت زیاد استفاده کنند. این کار نیز باعث آسیب رسیدن به فولیکول‌های مو شده و شما را دچار ریزش مو می‌کند؛ بنابراین برای جلوگیری از ریزش موها باید مصرف این موارد را کمتر کرده و به‌شدت در مراقبت از موها دقت نمایید.

سخن پایانی…

همان‌طور که ملاحظه کردید تنها یک دلیل ریزش مو در زنان وجود ندارد و دلایل گوناگونی می‌تواند باعث این عارضه شود؛ بنابراین برای درمان ریزش مو ابتدا باید دلیل آن تشخیص داده شود تا بهترین و مؤثرترین روش درمانی برای آن انتخاب شود و سریع‌تر نتیجه بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا