درمان جای جوش با فوق العاده ترین روش های 2019

درمان جای جوش با فوق العاده ترین روش های 2019

برای درمان جای جوش روش های زیادی وجود دارد ولی قبل از اینکه به روش های درمان بپردازیم  باید به کلیت جای جوش و نحوه ایجاد آن پرداخت. باز شدن یا بریدگی جوش می تواند باعث ایجاد جای جوش روی پوست صورت و سایر نواحی بدن شود. همچنین در برخی افراد جای زخم های آکنه یادآور ناخواسته یک بیماری دردناک و آزاردهنده است. با این حال جای زخم جوش یا اصطلاحاٌ اسکار می تواند بصورت دائمی نباشد و درمان شود. برخی از داروهای خانگی و درمان های پزشکی می توانند به خلاص شدن از شر آن ها کمک کنند. در این مقاله با روش های مختلفی برای کمک به کاهش ظاهر زخم های آکنه و تقویت پوست سالم می پردازیم.

انواع اسکار آکنه

بسته به نوع زخم ناشی از آکنه، گزینه های درمانی مناسب ممکن است کمی متفاوت باشند. به طور کلی سه نوع زخم آکنه وجود دارد:

 1. زخم های آتروفیک
 2. جای زخم هایپرتروفیک
 3. زخم های کلوئیدی

زخم های آتروفیک

این جای زخم ها به شکل تورفتگی های کوچک در پوست ظاهر می شوند. این جای جوش زمانی ایجاد می شود که پوست در روند بهبودی فیبروبلاست کافی ایجاد نکند. فیبروبلاست ها سلول هایی هستند که نقش مهمی در ترمیم زخم و سنتز کلاژن دارند.

جای زخم های پرتروفیک

این مورد زمانی اتفاق می افتد که پوست بیش از اندازه فیبروبلاست تولید نماید. در این حالت لکه آکنه بهبود یافته و به دلیل فیبروبلاست اضافی جای زخم باقی می ماند.

زخم های کلوئیدی

این نوع نیز شبیه به زخم هایپرتروفیک هست. اما به طور معمول بسیار ضخیم تر از لکه های اصلی آکنه هستند. این نوع لکه تیره تر از لکه های عادی هستند و بصورت قرمز تیره یا قهوه ای رنگ می باشند. زخم های کلوئیدی می توانند باعث ایجاد خارش یا درد نیز شوند.

روش های درمانی لک یا جای جوش به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • درمان های پزشکی
 • درمان های خانگی

 درمان های پزشکی

چندین روش درمانی برای کمک به کاهش اسکار آکنه در دسترس است. متخصص پوست بسته به نوع پوست فرد و میزان زخم ممکن است روش های مختلفی را توصیه نماید. درمان های پزشکی زخم های آکنه شامل موارد زیر است:

 1. لایه برداری شیمیایی
 2. تزریق
 3. پرکننده پوستی
 4. میکرونیدلینگ
 5. درمان با لیزر

لایه برداری شیمیایی: با توجه به شدت جای جوش ممکن است این روش توصیه شود. طبق یک بررسی در سال 2017 در مورد درمان جای جوش در 6 نفر از 10 نفر شرکت کننده در این مطالعه با استفاده از یک لایه بردار شیمیایی به نام کلرواستیک اسید جای جوش ها حدود 70% بهبود یافتند. سایر لایه بردارهای شیمیایی اثر کمتری دارند. برای مثال در 25% از افرادی که از اسیدگلیکولیک بعنوان لایه بردار استفاده کرده اند هیچ پیشرفتی در کاهش جای جوش ایجاد نشده است.

شاید نیاز باشد برای آن که فرد بفهمد کدام یک برای پوست خودش موثر تر است چند حالت را امتحان کند.

تزریق: اگر فردی اسکارهای هایپروتروفیک یا کلوئید داشته باشد تزریق داروهای کورتیکواستروئیدها ممکن است در درمان بافت اسکار آکنه کمک کننده باشد. این درمان به طور معمول شامل یک سری تزریق است. متخصص پوست می تواند با نظارت برنتایج، این تزریقات را هر چند هفته یک بار در مطب انجام دهد.

پرکننده پوستی: در بعضی موارد، ممکن است متخصصان پوست استفاده از پرکننده های بافت نرم را برای کاهش ظاهر زخم توصیه کنند. متخصصان پوست ممکن است یک پرکننده را که شامل یک محصول مبتنی بر کلاژن باشد، انتخاب کنند که ممکن است نیاز به آزمایش آلرژی داشته باشد. از طرف دیگر گرفتن بافت چربی زیر پوست از قسمت دیگری از بدن و پیوند به پوست صورت می تواند گزینه دیگری باشد. همچنین ممکن است پزشکان از پرکننده های تجاری دیگری مانند پلی متیل متاکریلات (PMMA) ، اسید هیالورونیک (HA) و اسید پلی- L- لاکتیک (PLLA) استفاده کنند.

پرکننده های پوستی برای اسکارهای آتروفیک بهتر کار می کنند، اما بسیاری از آن ها موقتی هستند. درمان معمولا بین 6 الی 18 ماه طول می کشد.

میکرونیدلینگ: میکرونیدلینگ به صورت وارد کردن سوزن های ریز در پوست اطراف اسکار برای تحریک بدن برای ایجاد کلاژن بیشتر است. کلاژن با صاف کردن پوست ظاهر زخم های آکنه را کاهش می دهد.

در یک بررسی در سال 2017 نشان داده شد که میکرونیدلینگ موجب بهبودی پوست بین 31 الی 62 % شده است. با این حال میکرونیدلینگ می تواند عوارض جانبی نیز ایجاد کند. بسیاری از افراد بعد از درمان قرمزی، درد و التهاب را تجربه می کنند. اما این اثرات به مرور زمان فروکش می کنند.

درمان با لیزر: درمان با لیزر بدون استفاده از مواد شیمیایی یا اسکراب باعث از بین رفتن بافت پوست می شود. در واقع رویی ترین لایه پوست را از بین می برد تا سلول های جوان تر پوست در زیر آن آشکار شوند و این می تواند به کاهش ظاهر زخم کمک کند.لیزر درمانی برای همه مناسب نیست. زیرا موفقیت آن بسیار وابسته به نوع واکنش های پوستی فرد و نوع پوست است. همچنین در پوست های حساس می تواند واکنش های شدید ایجاد نماید.

درمان های خانگی

داروهای مختلفی به صورت عمومی و بدون نیاز به نسخه در دسترس هستند که افراد می توانند برای کنترل جوش و کاهش اسکار ها از آن ها استفاده نمایند.

اسید سالیسیلیک: اسید سالیسیلیک یک ترکیب طبیعی است که اغلب به عنوان یک ترکیب در محصولات ضد جوش استفاده می شود. اسید سالیسیلیک به پاکسازی عمقی سلول های پوستی و سایر بقایای پوستی که منجر به ایجاد آکنه در منافذ پوست می شوند کمک می کند. همچنین به کاهش تورم و قرمزی نواحی جوش کمک می کند که باعث می شود ظاهر زخم به حداقل برسد. اسید سالیسیلیک برای انواع اسکار مفید است. می تواند به عنوان یک محصول مراقبتی روزانه استفاده شود.

نکته: افرادی که دارای پوست حساس می باشند قبل از استفاده از محصول حاوی این ترکیب حتما باید کمی از محصول را روی قسمت کوچکی از پوست خود آزمایش کنند. زیرا ممکن است باعث خشکی یا سوزش شود.

رتینوئیدها: برخی از رتینوئیدهای موضعی به خلاص شدن از شر جای جوش کمک می کنند. طبق یک بررسی در ژورنال Skin&Skin رتینوئیدهای موضعی باعث کاهش التهاب و ضایعات آکنه شده و باز سازی سلول را تسریع می کنند. نویسندگان همچنین اظهار داشتند که رتینوئیدها می توانند به روشن شدن جای زخم های آکنه بیش از حد، از جمله مواردی که در افرادی با رنگ پوست تیره تر وجود دارند، کمک کنند.

توجه به این نکته مهم است که رتینوئیدها می توانند پوست را نسبت به نور خورشید حساس کنند. بنابراین در صورت استفاده از این محصولات حتما باید از ضدآفتاب مناسب استفاده شود.

اسیدهای هیدروکسی آلفا: این اسید ها می توانند به کاهش سلول های مرده به نام (AHAs) کمک کرده و از مسدود شدن منافذ و ایجاد آکنه جلوگیری کنند. برخی از پزشکان نیز برای درمان آکنه و جای جوش از محصولات حاوی این ترکیبات استفاده می کنند. در واقع نوعی اسید خفیف هستند که باعث جدا شدن لایه سطحی پوست شده تا پوستی تازه آشکار شود.

اسید لاکتیک: اسیدلاکتیک می تواند به عنوان یک لایه بردار ملایم عمل کند تا لایه های مرده پوست را از بین ببرد. در نتیجه به کاهش جای جوش و صاف کردن بافت کلی پوست کمک می کند. اسید لاکتیک ممکن است به روشن شدن بافت زخم تیره نیز کمک کند. عارضه جانبی اسید لاکتیک در بعضی مواقع افزایش فشار خون است. بنابراین بهتر است قبل از استفاده حتماٌ در قسمت کوچکی از پوست تست شود.بسیاری از محصولات ضد جوش حاوی اسید لاکتیک هستند. همچنین در سرکه سیب رقیق اسید لاکتیک وجود دارد که باعث کاهش جای جوش می شود.

داروهای طبیعی

بسیاری از افراد برای ازبین بردن جای جوش از داروهای طبیعی استفاده می کنند. اما هنوز از نظر علمی ثابت شده نیستند. ممکن است بعضی از این موارد باعث تحریک بیشتر یا ایجاد مشکلات دیگری شوند. بنابراین باید با احتیاط و انجام تست قبلی از این موارد استفاده شود.

داروهای خانگی که معمولا افراد برای درمان زخم های آکنه از آن استفاده می کنند عبارتند از:

 1. روغن نارگیل
 2. ژل آلوئه ورا
 3. جوش شیرین
 4. آب لیمو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا