خواص چای سبز چیست؟

خواص چای سبز چیست؟ سوالی که شاید شما از خودتان پرسیده باشید. چای سبز، بومی چین و هند، به دلیل فواید سلامتی خود قرنهاست که در سطح جهان مصرف و مورد استقبال قرار گرفته است ، اما اخیراً در دنیا محبوبیت زیادی کسب کرده است. چای بیشترین مصرف را در جهان بعد از آب به خود اختصاص داده است. با این حال، 78 درصد از چای مصرفی در سراسر جهان سیاه است و تنها حدود 20 درصد آن سبز است . چای سبز از برگهای بدون اکسایش تهیه می‌شود. بنابراین حاوی بیشترین آنتی اکسیدان‌ها و پلی فنول‌های مفید است.

در این مقاله قصد داریم به خواص چای سبز بپردازیم پس لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

حقایق سریع در مورد چای سبز

در اینجا نکات کلیدی در مورد چای سبز آورده شده است.

 • چای سبز در طب سنتی هند و چینی مورد استفاده قرار گرفته است
 • انواع مختلف چای سبز موجود است
 • چای سبز ممکن است به جلوگیری از بروز انواع بیماری‌ها از جمله سرطان کمک کند
 • برای اثبات بسیاری از ادعاهای بهداشتی پیرامون چای سبز، تحقیقات بیشتری لازم است

خواص چای سبز و انواع آن

خواص چای سبز برای سلامتی

چای سبز در طب سنتی چینی و هندی برای کنترل خونریزی و بهبود زخم‌ها، کمک به هضم غذا، بهبود سلامت قلب و روان و تنظیم درجه حرارت بدن مورد استفاده قرار گرفت.

مطالعات اخیر نشان داده است که چای سبز به طور بالقوه می‌تواند اثرات مثبتی بر همه چیز داشته باشد از کاهش وزن گرفته تا اختلالات کبدی، دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر.

توجه به این نکته ضروری است که قبل از اثبات قطعی بودن این پیوندها در مورد مزایای سلامتی، شواهد بیشتری لازم است:

1.خواص چای سبز در پیشگیری از سرطان

طبق تحقیقات موسسه ملی سرطان، نشان داده شده است که پلی فنولهای موجود در چای باعث کاهش رشد تومور در مطالعات آزمایشگاهی و حیوانات می‌شوند و ممکن است در برابر صدمات ناشی از اشعه ماوراء بنفش UVB محافظت کنند.

در کشورهایی که میزان مصرف چای سبز بسیار زیاد است، میزان ابتلا به سرطان پایین‌تر است، اما با اطمینان نمی‌توان دانست که آیا این چای سبز است که از بروز سرطان در این جمعیت خاص جلوگیری می‌کند یا سایر عوامل سبک زندگی.

برخی از مطالعات همچنین تأثیرات مثبت چای سبز بر انواع سرطان زیر را نشان داده‌اند:

 • پستان
 • مثانه
 • تخمدان
 • کولورکتال (روده)
 • مری (گلو)
 • ریه
 • پروستات
 • پوست
 • معده

محققان معتقدند که این میزان بالای پلی فنول‌های موجود در چای است که به از بین بردن سلول‌های سرطانی کمک می‌کند و رشد آنها را متوقف می‌کند. با این حال، مکانیسم‌های دقیق ارتباط چای با سلول‌های سرطانی مشخص نیست.

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که چای می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد. مقدار چای مورد نیاز برای پیشگیری از سرطان همچنین در مطالعات متفاوت است، از 2 الی 10 فنجان در روز.

در سال 2005، سازمان غذا و داروی (FDA) اظهار داشت، “هیچ مدرک معتبری برای حمایت از ادعاهای بهداشتی واجد شرایط برای مصرف چای سبز و کاهش خطر ابتلا به سرطان معده، ریه، روده بزرگ، روده، مری، لوزالمعده، تخمدان و سرطانهای ترکیبی وجود ندارد. “

خواص چای سبز در پیشگیری از سرطان

2. خواص چای سبز برای قلب

یک مطالعه در سال 2006 که در ژورنال انجمن پزشکی آمریکا منتشر شد، نتیجه گرفت که مصرف چای سبز به دلایلی، از جمله بیماری‌های قلبی عروقی با کاهش مرگ و میر همراه است. این مطالعه بیش از 40،000 شرکت کننده ژاپنی بین 40 تا 79 سال را برای 11 سال دنبال کرد و از سال 1994 شروع شد. شرکت کنندگانی که حداقل 5 فنجان چای سبز در روز می‌نوشند، خطر ابتلا به مرگ (به ویژه در اثر بیماری‌های قلبی عروقی) نسبت به افرادی که کمتر از یک فنجان چای در روز می‌نوشند، به میزان قابل توجهی کمتر بود.

3. چای سبز و کلسترول پایین

تجزیه و تحلیل مطالعات منتشر شده در سال 2011 نشان داد که مصرف چای سبز، به عنوان یک نوشیدنی و یا به شکل کپسول، به کاهش قابل توجهی اما متواضع در تام و LDL در ارتباط بود.

خواص چای سبز برای کلسترول خون

4. خواص چای سبز برای سکته مغزی

نوشیدن چای سبز یا قهوه به طور منظم با توجه به مطالعه‌ای که در مجله Stroke: Journal of American Heart Association منتشر شده است، با کاهش خطر سکته مغزی همراه است .

دکتر Yoshihiro Kokubo، گفت: “این اولین مطالعه در مقیاس بزرگ است که اثرات ترکیبی چای سبز و قهوه را بر خطرات سکته مغزی بررسی می‌کند. ممکن است با اضافه کردن روزانه چای سبز به رژیم غذایی خود، یک تغییر سبک زندگی کوچک اما مثبت ایجاد کنید تا خطر سکته مغزی کاهش یابد. “

5. چای سبز برای دیابت نوع 2

مطالعات مربوط به رابطه بین چای سبز و دیابت مغایر بوده است. برخی از آنها خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را برای افراد مشروبات الکلی چای سبز نسبت به افرادی که چای مصرف نکرده‌اند نشان داده‌اند، در حالی که مطالعات دیگر هیچ ارتباطی بین مصرف چای و دیابت مشاهده نکرده‌اند.

6. خواص چای سبز برای کاهش وزن

چای سبز ممکن است باعث کاهش وزن ناچیز و غیر قابل توجه در بزرگسالان دارای اضافه وزن و چاقی شود. با این حال، از آنجا که کاهش وزن در مطالعات بسیار اندک است، بعید نیست چای سبز از نظر بالینی برای کاهش وزن از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

7. خواص چای سبز و بیماریهای التهابی پوست

یک مطالعه در سال 2007 به این نتیجه رسید که چای سبز می‌تواند به عنوان یک درمان جدید برای اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و شوره سر به وجود آورد . محققان یک مدل حیوانی را برای بیماریهای التهابی پوستی مورد مطالعه قرار دادند، که اغلب با لکه‌های پوستی خشک، قرمز، پوسته پوسته شده ناشی از التهاب و تولید بیش از حد سلولهای پوستی مشخص می‌شوند. افراد تحت درمان با چای سبز رشد کندتر سلولهای پوستی و وجود ژن را تنظیم می‌کنند.

8. خواص چای سبز و تأثیر آن بر حافظه

تحقیقات منتشر شده در مجله Psychopharmacology نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند عملکردهای شناختی مغز ما، به ویژه حافظه کاری را تقویت کند.

این تیم تحقیقاتی گفتند که یافته‌های آنها حاکی از آن است که چای سبز در درمان اختلالات شناختی مرتبط با اختلالات عصبی روانی مانند زوال عقل امیدوار کننده است .

9. خواص چای سبز و آلزایمر

در مطالعه‌ای که در سال 2011 منتشر شد، محققان تأثیر یکی از اجزای چای سبز، CAGTE (یا عصاره چای سبز موجود در روده بزرگ) را پس از هضم، آزمایش کردند تا ببینند که چگونه این پروتئین مهم در بیماری آلزایمر تأثیر دارد.

انجمن آلزایمر اظهار داشت: “این مطالعه به تحقیقات قبلی می‌افزاید: چای سبز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر کمک کند. با این حال، محققان دوز بسیار به مراتب بیشتری از ماده شیمیایی فعال چای سبز از آنچه در بدن انسان یافت می‌شود استفاده کردند. تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم که آیا چای سبز با دوز بسیار کمتری محافظت می‌شود و مکانیسم موجود را درک می‌کند. “

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که چای سبز می‌تواند در جلوگیری از حفره‌های دندانی، استرس، خستگی مزمن، درمان شرایط پوستی و بهبود آرتریت با کاهش التهاب مفید باشد.

خواص چای سبز و تاثیر آن بر آلزایمر

انواع چای سبز

چای سبز بطری و شیرین شده با شکر یا شیرین کننده مصنوعی، در کیسه های چای تک، برگ شل و پودر فوری موجود است.

چای سبز در انواع مختلفی از جمله:

 • بطری و شیرین شده با شکر یا شیرین کننده مصنوعی
 • در کیسه های چای تک
 • به عنوان برگ شل
 • در پودر فوری
 • مکمل های چای سبز، که به شکل کپسول یا عصاره مایع فروخته می‌شوند

طبق تحقیقات سال 2010 ارائه شده در انجمن شیمی آمریکا، چای‌های بطری معادل چای‌های دم کرده نیستند زیرا برخی چای‌های بطری 16 اونس می‌توانند حاوی پلی فنول‌های کمتری از یک فنجان چای دم کرده باشند.

خواص چای سبز برای بدن

سخن پایانی…

مکمل های چای سبز حاوی مقادیر زیادی مواد فعال هستند که می‌توانند عوارض جانبی را برانگیخته و با سایر گیاهان، مکمل‌ها یا داروها در تعامل باشند.

مکمل‌های چای سبز توسط FDA کنترل نشده است و همچنین ممکن است حاوی مواد دیگری برای سلامتی باشد و یا از مزایای سلامتی غیرقابل اطمینان باشد. همیشه قبل از شروع هرگونه رژیم گیاهی یا مکمل، با پزشک مشورت کنید.

به طور خاص، زنان باردار یا شیرده، افرادی که دچار مشکلات قلبی یا فشار خون بالا، مشکلات کلیوی یا کبد، زخم معده یا اختلالات اضطرابی هستن ، نباید از مکمل یا عصاره چای سبز استفاده کنند.

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا