خواص روغن آرگان برای بدن

خواص روغن آرگان سال‌هاست که برای همگان مشخص شده است.  روغن آرگان قرن‌ها جزء غذاهای اساسی آشپزی در مراکش بوده است نه تنها به دلیل عطر و طعم لطیف و مُغذی بودن آن، بلکه دارای طیف گسترده‌ای از مزایای بالقوه سلامتی است. این روغن گیاهی که به طور طبیعی وجود دارد از هسته میوه درخت آرگان گرفته می‌شود. اگرچه بومی مراکش است، اکنون روغن آرگان در سراسر جهان برای انواع کاربردهای آشپزی، آرایشی و دارویی استفاده می‌شود.

در این مقاله قصد داریم به خواص روغن آرگان بپردازیم لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

آشنایی با درخت آرگان

میوه درخت آرگان کوچک و گرد و بیضی یا مخروطی است. یک پوست ضخیم، خمیر گوشتی را می‌پوشاند. پالپ یک مهره سفت و سخت را احاطه کرده است که حدود 25٪ از وزن میوه تازه را نشان می‌دهد. این مهره حاوی یک تا سه مغز هسته آرگان است. بسته به روش استخراج، استخراج از 30 تا 50 درصد روغن در هسته حاصل می‌شود. برای تولید تنها یک لیتر روغن حدود 40 کیلوگرم (88 پوند) میوه ارگان نیاز دارد.

خواص روغن آرگان برای پوست

1. حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان در درجه اول از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است. بیشتر چربی روغن آرگان از اولئیک و اسید لینولئیک حاصل می شود. تقریباً 29 تا 36٪ از میزان اسیدهای چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 حاصل می‌شود و این منبع خوبی برای این ماده مغذی اساسی است.

اسید اولئیک، اگرچه ضروری نیست، اما 43 تا 49٪ از ترکیب اسیدهای چرب روغن آرگان را تشکیل می‌دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. همچنین در روغن زیتون نیز وجود دارد که اسید اولئیک به دلیل تأثیر مثبت آن بر سلامت قلب مشهور است (منبع تحقیق شماره دو)

علاوه بر این، روغن آرگان منبع غنی ویتامین E است که برای داشتن پوست، مو و چشم سالم لازم است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی قدرتمند است که بسیار برای بدن لازم  و ضروری است.

2. دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است

ترکیبات مختلف فنلیک موجود در روغن آرگان، از ظرفیت‌های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن است. روغن آرگان سرشار از ویتامین E یا توکوفرول است که یک ویتامین محلول در چربی است و به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مضر رادیکالهای آزاد عمل می کند. سایر ترکیبات موجود در روغن آرگان مانند CoQ10 ، ملاتونین و استرول‌های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی آن نقش دارند (منبع تحقیق شماره سه، منبع شماره چهار، منبع شماره پنج)

یک مطالعه جدید نشان داد که کاهش قابل توجهی در نشانگرهای التهابی در موشهایی که از روغن ارگان تغذیه می‌کنند قبل از قرار گرفتن در معرض یک سم کبدی بسیار التهابی، در مقایسه با گروهی که از این روغن استفاده نکرده‌اند، التهابات بهتر قابل کنترل است. (منبع شماره شش)

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان نیز می‌تواند مستقیماً بر روی پوست شما اعمال شود تا التهاب ناشی از صدمات یا عفونت‌ها کاهش یابد (منبع شماره هفت)

اگرچه این نتایج دلگرم کننده است، تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان در داروهای انسانی برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مورد نیاز است.

3. خواص روغن آرگان باعث تقویت قلب می‌شود

روغن آرگان منبع غنی از اسید اولئیک است که یک چربی امگا 9 اشباع نشده و غیر اشباع است.

اسید اولئیک همچنین در چندین غذای دیگر از جمله روغن آووکادو و روغن زیتون وجود دارد و اغلب به اثرات محافظتی در قلب مورد توجه است. (منبع تحقیق شماره هشت)

یک مطالعه کوچک انسانی خاطرنشان کرد: روغن آرگان با روغن زیتون قابل مقایسه است از نظر تأثیر آن بر میزان آنتی اکسیدان در خون در کاهش خطر بیماری قلبی کمک می‌کند. (منبع تحقیق شماره نه)

در یک مطالعه کوچک انسانی دیگر، مصرف بیشتر روغن آرگان با سطح پایین‌تر کلسترول LDL “بد” و سطح بالاتر آنتی اکسیدان‌ها در خون همراه بود. (منبع تحقیق شماره ده)

در یک مطالعه در مورد خطر بیماری‌های قلبی در 40 فرد سالم، افرادی که روزانه 15 گرم روغن آرگان مصرف کرده‌اند به مدت 30 روز، به ترتیب 16٪ و 20٪ کاهش سطح LDL و تری گلیسیرید “بد” را تجربه کردند (منبع تحقیق شماره یازده).

اگرچه این نتایج امیدوار کننده است، اما مطالعات بیشتری برای درک بهتر چگونگی پشتیبانی خواص روغن آرگان از سلامت قلب در انسان لازم است.

خواص روغن آرگان باعث تقویت قلب می‌شود

4. خواص روغن آرگان برای افراد دیابتی

برخی تحقیقات اولیه حیوانات نشان می‌دهد که روغن آرگان می‌تواند به جلوگیری از دیابت کمک کند. دو مطالعه صورت گرفته نشان می‌دهد که موش‌هایی که رژیم غذایی با قند زیاد در کنار روغن آرگان تغذیه کرده‌اند کاهش زیادی در قند خون ناشتا و مقاومت انسولین داشته‌اند.(منبع تحقیق شماره دوازده، منبع تحقیق شماره سیزده) این مطالعات تا حد زیادی این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدان روغن نسبت داده‌اند. با این حال، چنین نتایج لزوماً دلالت بر این ندارند که تأثیرات مشابهی در انسان دیده می‌شود. بنابراین، تحقیقات انسانی لازم است.

5. اثرات ضد سرطانی دارد

روغن آرگان می‌تواند رشد و تولید سلولهای سرطانی خاص را کُندتر کند. یک مطالعه لوله آزمایش از ترکیبات پلی فنلی از روغن آرگان به سلولهای سرطانی پروستات استفاده کرد. عصاره روغن آرگان رشد 50٪ سلولهای سرطانی را نسبت به گروه که استفاده نکرده بودند را نشان می‌دهد. (منبع تحقیق شماره چهارده)

در یک آزمایش لوله آزمایش دیگر، یک مخلوط از نظر دارویی از روغن آرگان و ویتامین E میزان مرگ سلولی در نمونه‌های سلولی سرطان پستان و روده بزرگ را افزایش داده است. (منبع تحقیق شماره پانزده)

اگرچه این تحقیق مقدماتی جالب توجه است، اما تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود آیا روغن آرگان می‌تواند برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار گیرد یا خیر .

6. خواص روغن آرگان در کاهش پیری پوست

روغن آرگان به سرعت به یک ماده محبوب در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست تبدیل شده است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف رژیم غذایی روغن آرگان می‌تواند با کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو باعث کند شدن روند پیری شود. (منبع تحقیق شماره شانزده)

همچنین می‌تواند تعمیر، نگهداری و پشتیبانی پوست که به طور مستقیم  باعث کاهش علائم بصری از پیری می‌شود را کنترل کند. برخي مطالعات انساني نشان مي‌دهد كه روغن آرگان هضم شده و به طور مستقيم مصرف مي‌شود براي افزايش خاصيت ارتجاعي پوست و هيدراسيون در زنان يائسه مؤثر است. (منبع تحقیق شماره هفده، منبع تحقیق شماره هجده)

درنهایت،تحقیقات انسانی بیشتری لازم است.

7. خواص روغن آرگان برای درمان شرایط پوستی

روغن آرگان برای ده‌ها سال به ویژه در شمال آفریقا، از آنجا که منشاء درختان آرگان است، یک درمان خانگی محبوب برای درمان شرایط التهابی پوست است. اگرچه شواهد علمی محدودی در مورد توانایی خواص روغن آرگان در درمان عفونتهای خاص پوست وجود دارد، اما هنوز هم به طور مکرر برای این منظور استفاده می‌شود.

با این حال، تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که روغن آرگان حاوی چندین آنتی اکسیدان و ضد التهابی است، به همین دلیل به نظر می‌رسد که این امر باعث درمان بافت پوست می‌شود.

خواص روغن آرگان برای درمان شرایط پوستی 

8. خواص روغن آرگان در بهبود زخم

خواص روغن آرگان می‌تواند روند بهبود زخم را تسریع کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که افزایش قابل توجهی در ترمیم زخم موش‌هایی که روغن آرگان در سوختگی درجه دو آنها دو بار در روز استفاده شده است را نشان می‌دهد. (منبع تحقیق شماره نوزده)

اگرچه این داده‌ها با اطمینان خاصی اثبات نمی‌کنند، اما نشان دهنده نقش احتمالی روغن آرگان در بهبود زخم‌ها و ترمیم بافت‌ها را نشان می‌دهد.

9. خواص روغن آرگان برای مرطوب کردن پوست و مو

اسیدهای اولئیک و لینولئیک که اکثر چربی های روغن آرگان را تشکیل می‌دهند، مواد مغذی حیاتی برای حفظ پوست و مو سالم هستند (منبع تحقیق شماره بیست).

روغن آرگان اغلب به طور مستقیم بر روی پوست و مو تجویز می‌شود اما ممکن است هنگام مصرف نیز موثر باشد. در یک مطالعه، هر دو کاربرد خوراکی و موضعی روغن آرگان باعث افزایش رطوبت پوست در زنان یائسه شد است. اگرچه در مورد استفاده خاص از روغن آرگان برای سلامتی مو تحقیق خاصی صورت نگرفته است، اما برخی تحقیقات نشان می‌دهد روغن‌های گیاهی دیگر با مشخصات غذایی قابل مقایسه ممکن است باعث کاهش انتهای شکاف و سایر آسیب‌های مو شوند. (منبع تحقیق شماره بیست و یک).

10. اغلب برای درمان و جلوگیری از علائم کششی استفاده می‌شود

از خواص روغن آرگان غالباً برای جلوگیری و کاهش علائم کشش استفاده می‌شود، اگرچه هیچ تحقیقی برای اثربخشی آن انجام نشده است. در واقع، هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد هر نوع درمان موضعی ابزاری مؤثر برای کاهش علائم کششی است. (منبع تحقیق شماره بیست و دو)

با این حال، تحقیقات نشان می‌دهد که روغن آرگان می‌تواند به کاهش التهاب و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند به همین دلیل است که بسیاری از افراد موفق در استفاده از آن برای علائم کششی گزارش می‌دهند.

خواص روغن آرگان اغلب برای درمان و جلوگیری از علائم کششی استفاده می‌شود

11. خواص روغن آرگان برای درمان آکنه

برخی منابع ادعا می‌کنند روغن آرگان یک درمان مؤثر برای آکنه است، اگرچه هیچ تحقیق علمی سختگیرانه‌ای از این امر پشتیبانی نمی‌کند. گفته می‌شود، ترکیبات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی روغن آرگان می‌تواند از کاهش قرمزی و تحریک پوست ناشی از آکنه پشتیبانی کند. (منبع تحقیق شماره بیست و سه)

این روغن همچنین می‌تواند به هیدراتاسیون پوست کمک کند، که برای جلوگیری از آکنه مهم است. اینکه روغن آرگان در درمان آکنه شما مؤثر باشد به احتمالات زیاد بستگی دارد. اگر با خشکی پوست یا سوزش عمومی مبارزه می‌کنید، روغن آرگان می‌تواند راه حلی را ارائه دهد. اما اگر آکنه شما به دلیل هورمون‌ها ایجاد شود، روغن آرگان به احتمال زیاد تسکین قابل توجهی نخواهد داشت.

12. خواص روغن آرگان برای سلامتی

از آنجا که روغن آرگان به طور فزاینده‌ای رایج شده است، افزودن آن به روال سلامتی و زیبایی خود آسان‌ترین روش است. این ماده در اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی عمده فروشی، داروخانه‌ها و خرده فروشان در دسترس است.

خواص روغن آرگان برای سلامتی

13. تقویت ناخن، دست و پا

از این روغن می‌توان برای تقویت ناخن‌ها و رفع شکنندگی آن‌ها استفاده کرد. همچنین کف دست که در اثر کار سنگین دچار زمختی می‌شود و پاشنه پا که دچار خشکی و زمختی و ترک می‌شود، با روغن آرگان قابل درمان است. پس از مرطوب نمودن محل مورد نظر، چند قطره از روغن آرگان را به کف دست یا پا یا روی ناخن مالیده و بگذارید چند دقیقه بماند سپس مالش دهید.

14. خواص روغن آرگان و بارداری

خطوط روی شکم که در اثر بارداری ایجاد می‌شود (استریا Stria)، همیشه یکی از دغدغه‌های بانوان باردار است. اما روغن آرگان یک محصول ایده آل برای جلوگیری از به وجود آمدن این خطوط است. روغن آرگان الاستیسیته پوست را به دلیل محتوای ویتامین E آن افزایش می‌دهد. جهت استفاده صحیح، ابتدا حوله ای گرم و مرطوب را بر روی پوست محل مورد نظر بگذارید. پس از چند دقیقه با مصرف چند قطره از روغن آرگان بر روی شکم، سینه، ران و پشت کمر، احتمال ایجاد استریا و به خصوص شکم را کاهش داده و از بین ببرید.

15. حالت دهی به موها

روغن آرگان ویرجین الکسیر مراکشی، به دلیل قابلیت حالت دهی به موها، انتخاب خوبی برای این امر است. کافی است که پس از حمام و بعد از خشک کردن موها، چند قطره از روغن آرگان را کف دست بریزید و موهای خود را با آن ماساژ داده و سپس با شانه به موها حالت بدهید.

16. خواص روغن آرگان  در درمان اگزما 

کسانی که از مشکل اگزما رنج می‌برند به شدت از آن سود می‌برند. ویتامین E و اسیدهای چرب روغن آرگان، می‌تواند برای ترمیم پوست آسیب دیده و خشک شده مؤثر باشند.

17. خواص روغن آرگان از آسیب آفتاب محافظت می‌کند

زنان مراكشی مدتهاست كه از روغن آرگان برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب محافظت می‌كنند. (منبع تحقیق در سال 2013)

این مطالعه نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی موجود در روغن آرگان به محافظت از پوست در برابر آسیب رادیکال آزاد ناشی از خورشید کمک می‌کند. در نتیجه از سوختگی و افزایش فشار خون جلوگیری می‌شود. در دراز مدت، این حتی ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان پوست، از جمله ملانوما کمک کند. شما می‌توانید مکمل های روغن آرگان را به صورت خوراکی مصرف کنید یا روغن را به دلیل این فواید به صورت موضعی روی پوست خود بمالید.

خواص روغن آرگان از آسیب آفتاب محافظت می‌کند

خواص روغن آرگان برای پوست

روغن آرگان معمولاً به صورت خالص به صورت موضعی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد بلکه اغلب در محصولات آرایشی مانند لوسیون‌ها و کرم‌های پوستی نیز وجود دارد. در حالی که می‌توان آن را به طور مستقیم بر روی پوست خود اعمال کرد، بهتر است با مقدار بسیار کمی شروع کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه عارضه جانبی نداشته‌اید.

خواص روغن آرگان برای مو

شما می‌توانید برای دریاف خواص روغن آرگان برای موهای خو آن را مستقیماً روی موهای مرطوب یا خشک بمالید تا رطوبت را بهبود ببخشد، شکستگی را کاهش داده و یا باعث کاهش خشکی مو شود. همچنین گاهی اوقات در شامپوها یا نرم کننده‌ها قرار می‌گیرند. اگر اولین بار است که از آن استفاده می‌کنید، با مقدار کمی شروع کنید تا ببینید که موهای شما چگونه جواب می‌دهد. اگر به طور طبیعی ریشه‌های روغنی دارید، آرگان را فقط در انتهای موهای خود بمالید.

خواص روغن آرگان در آشپزی

اگر علاقمند به دریاف خواص روغن آرگان با مواد غذایی هستید، به دنبال انواع مختلفی باشید که به طور خاص برای پخت و پز در بازار عرضه می‌شوند، یا مطمئن شوید که 100٪ روغن آرگان خالص خریداری می‌کنید. روغن آرگان که برای اهداف آرایشی به بازار عرضه می‌شود ممکن است با سایر ترکیباتی که نباید از آنها استفاده کنید مخلوط شود.

خواص روغن آرگان برای آشپزی

سخن پایانی…

 به طور خاص، استفاده های قومی از میوه های آرگان در سراسر مراکش انجام می‌شود که از آن در برابر بیماری های مختلف استفاده شده است.

روغن آرگان قرن‌هاست که برای انواع مواد غذایی، مواد آرایشی و لوازم آرایشی استفاده می‌شود. سرشار از مواد مغذی ضروری، آنتی اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی است. تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که خواص روغن آرگان می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های مزمن از جمله بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کمک کند. همچنین می‌تواند به  درمان انواع بیماری‌های پوستی کمک کند. در حالی که تحقیقات فعلی به طور قطعی نمی‌توانند بیان کنند که خواص روغن آرگان برای معالجه هر یک از این شرایط مؤثر است، بسیاری از افراد پس از استفاده از آن نتایج مطلوب را گزارش می‌دهند.

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا