6 خواص رزماری و دمنوش آن

خواص رزماری علاوه بر کاربردهای آن در طب سنتی گیاهان دارویی و آیورودیا، دارای سابقه طولانی استفاده از آن برای آشپزی است. (منبع تحقیق شماره یک) بوته رزماری ( Rosmarinus officinalis ) بومی آمریکای جنوبی و منطقه مدیترانه است. این بخشی از گیاهان خانواده Lamiaceae است، همراه با نعنا، پونه کوهی، بادرنجبویه، و ریحان است. (منبع تحقیق شماره دو) بسیاری از افراد به دلیل عطر و طعم و فواید سلامتی آن از چای رزماری لذت می‌برند.

در این مقاله قصد داریم به خواص رزماری و استفاده از آن به عنوان دمنوش بپردازیم لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

فواید و خواص رزماری برای بدن

1. دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد التهابی است

آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که بدن شما را از آسیب اکسیداتیو و التهاب محافظت می‌کند، که می‌تواند منجر به بیماری های مزمن مانند سرطان، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 شود. (منبع تحقیق شماره سه)

آنها را می‌توان در انواع غذاهای گیاهی مانند میوه، سبزیجات و گیاهانی مانند رزماری یافت. دمنوش رزماری همچنین حاوی ترکیباتی است که می‌تواند خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی داشته باشد. فعالیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی رزماری تا حد زیادی به ترکیبات پلی‌فنلی آن مانند اسید رزماریک و اسید کارنوزیک نسبت داده شده است. (منبع تحقیقات شماره چهار، شماره پنج)

به دلیل قابلیت آنتی اکسیدانی، از اسید رزماریک اغلب به عنوان ماده نگهدارنده طبیعی برای افزایش ماندگاری غذاهای قابل فساد استفاده می‌شود. (منبع تحقیق شماره شش، هفت)

ترکیبات موجود در دمنوش رزماری همچنین ممکن است دارای خواص ضد میکروبی باشد، که می‌تواند به مبارزه با عفونت‌ها کمک کند. برگهای رزماری به دلیل اثرات ضد باکتریایی و بهبود زخم در طب سنتی مورد استفاده قرار می‌گیرند (منبع تحقیق شماره شش، هشت، نه)

مطالعات همچنین اثرات رزماریین و اسید کارنوسیک بر سرطان را بررسی کرده‌اند. آنها دریافتند که این دو اسید می‌تواند خاصیت ضد توموری داشته و حتی رشد لوسمی، پستان و سلولهای سرطانی پروستات را کند کند. (منبع تحقیق شماره ده، یازده، دوازده)

2. خواص رزماری برای کاهش قند خون

در صورت عدم درمان، قند خون بالا می‌تواند به چشم، قلب  کلیه ها و سیستم عصبی شما آسیب برساند. بنابراین، بسیار مهم است که افرادی که به دیابت مبتلا هستند، قند خون خود را به درستی مدیریت کنند. (منبع تحقیق شماره سیزده)

مطالعات نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در چای رزماری می‌تواند قند خون را کاهش دهد، نشان می‌دهد که رزماری می‌تواند برنامه های بالقوه‌ای برای مدیریت قند خون بالا در بین مبتلایان به دیابت داشته باشد. اگرچه مطالعات مربوط به دمنوش رزماری به طور خاص فاقد نمونه انسانی است، اما آزمایشات آزمایشگاهی روی حیوانات و رزماری حاکی از این است که اسید کارنوسیک و اسید رزماریک دارای اثرات انسولین بر قند خون هستند.

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که این ترکیبات می‌توانند باعث افزایش جذب گلوکز به سلولهای عضلانی و کاهش قند خون شوند. (منبع تحقیق شماره چهارده، پانزده، شانزده، هفده)

خواص رزماری روحیه و حافظه شما را بهبود می‌بخشد

3. خواص رزماری روحیه و حافظه شما را بهبود می‌بخشد

هر از گاهی تجربه استرس و اضطراب رایج است. اگرچه دمنوش رزماری فاقد مطالعات خاصی است، اما شواهد نشان می‌دهد که نوشیدن و استنشاق ترکیبات موجود در دمنوش رزماری می‌تواند به تقویت روحیه شما و بهبود حافظه شما کمک کند .

یک مطالعه نشان داد که مصرف 500 میلی گرم رزماری خوراکی دو بار در روز به مدت 1 ماه به طور قابل توجهی سطح اضطراب را کاهش داده و باعث بهبود حافظه و کیفیت خواب در بین دانشجویان می‌شود.(منبع تحقیق شماره هجده)

یک مطالعه دیگر درمود خواص رزماری بر روی 66 کارمند صنعتی اظهار داشت: افرادی که روزانه 2 قاشق چای خوری (4 گرم) رزماری را در 2/3 فنجان (150 میلی لیتر آب) نوشیده‌اند ، گزارش داده‌اند که در مقایسه با کسانی که هیچ چیزی نمی نوشند، کمتر احساس افسردگی در کار خود می‌کنند. (منبع تحقیق شماره نوزده)

در حقیقت، به نظر می‌رسد به راحتی بو کردن رزماری مفید است. یک مطالعه در 20 جوان سالم مشاهده کرد که استنشاق رایحه رزماری به مدت 4 الی10 دقیقه قبل از آزمایش ذهنی باعث افزایش غلظت، عملکرد و خلق و خوی می‌شود. (منبع تحقیق شماره بیست)

علاوه بر این، یک مطالعه در 20 بزرگسال سالم نشان داد که استنشاق روغن رزماری باعث تحریک فعالیت مغز و بهبود خلق و خو می‌شود. سطح فعالیت شرکت کنندگان، فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس پس از استنشاق روغن افزایش یافته است. (منبع تحقیق شماره بیست و یک)

عصاره رزماری با ارتقاء تعادل سالم باکتریهای روده و کاهش التهاب در هیپوکامپ، بخشی از مغز شما که با احساسات، یادگیری و خاطرات مرتبط است، می‌تواند خلق و خوی را بهبود بخشد. (منبع تحقیق شماره بیست و دو)

4. خواص رزماری سلامت مغز را پشتیبانی می‌کند

برخی از آزمایشات آزمایشگاهی و آزمایشگاهی حیوانات نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در دمنوش رزماری می‌تواند با جلوگیری از مرگ سلولهای مغزی از سلامت مغز شما محافظت کند. (منبع تحقیق شماره بیست و سه)

تحقیقات حیوانی نشان می‌دهد که رزماری حتی می‌تواند از بهبود شرایطی که می‌تواند منجر به آسیب مغزی شود، مانند سکته مغزی حمایت کند (منبع تحقیق شماره بیست و چهار)

مطالعات دیگر نشان می دهد که  خواص رزماری ممکن است از اثرات منفی پیری مغز جلوگیری کند ، حتی یک اثر محافظتی در برابر بیماری های عصبی مانند آلزایمر نشان می دهد (23 منبع معتبر، 25 منبع معتبر)

خواص رزماری سلامت مغز را پشتیبانی می‌کند

5. خواص رزماری از بینایی و سلامت چشم محافظت می‌کند

در حالی که دمنوش رزماری فاقد مطالعات مخصوص است، اما شواهد نشان می‌دهد که ترکیبات خاصی در دمنوش می‌تواند به نفع چشم شما باشد. مطالعات حیوانی نشان داده است که اضافه کردن عصاره رزماری به سایر درمانهای خوراکی می‌تواند پیشرفت بیماریهای چشم وابسته به سن را کاهش دهد.( منبع تحقیق شماره بیست و شش)

یک مطالعه علاوه بر این، عصاره رزماری را به درمانهای رایج مانند اکسید روی و سایر ترکیبات آنتی اکسیدانی AREDs بررسی کرد و دریافت که این امر باعث کندی دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD) می‌شود، یک بیماری مشترک که روی بینایی تأثیر می گذارد (منبع تحقیق شماره بیست و هفت)

مطالعات دیگر آزمایشات حیوانی و حیوانات نشان می‌دهد که اسید رزماریک موجود در رزماری تاخیر در بروز آب مروارید(کمبود تدریجی چشم که منجر به نابینایی می‌شود)کمک می‌کند و شدت آب مروارید را کاهش می‌دهد (منبع تحقیق شماره بیست و هشت)

به خاطر داشته باشید که بیشتر مطالعات در مورد خواص رزماری و سلامتی چشم از عصاره‌های غلیظ استفاده کرده‌اند و تعیین اینکه دمنوش رزماری چه تأثیراتی دارد و همچنین اینکه چقدر به نوشیدن این مزایا نیاز دارید، دشوار است.

6. سایر خواص رزماری

رزماری برای بسیاری موارد دیگر مورد مطالعه قرار گرفته است.

از دیگر مزایای احتمالی ترکیبات موجود در چای رزماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خواص رزماری باعث سلامت قلب می‌شود. یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره رزماری در نتیجه حمله قلبی خطر نارسایی قلبی را کاهش می‌دهد (منبع تحقیق شماره بیست و نه)
  • خواص رزماری باعث هضم غذا شود. عصاره رزماری گاهی برای درمان سوء هاضمه استفاده می‌شود، اما تحقیقاتی در مورد این وجود ندارد. با این حال تصور می‌شود که رزماری با تقویت تعادل سالم باکتری های روده و کاهش التهاب از هضم غذا پشتیبانی می‌کند (منبع تحقیق شماره سی، سی و یک)
  • خواص رزماری باعث کاهش وزن می‌شود. یک مطالعه  بر روی حیوانات نشان داد: رزماری از افزایش وزن در موش جلوگیری می‌کند، حتی آنهایی که رژیم غذایی پرچرب دارند.(منبع تحقیق شماره سی و دو)
  • خواص رزماری باعث رشد مو می‌شود. برخی از محققان ادعا می‌کنند استفاده از دمنوش رزماری خانگی به عنوان شستشوی مو باعث رشد مو می‌شود، اما تحقیقاتی در این مورد وجود ندارد. برخی مطالعات حاکی از آن است که روغن رزماری یا عصاره رزماری می‌تواند ریزش مو را کاهش دهد اما باید روی پوست سر بمالد. (منبع تحقیق شماره سی و سه، منبع تحقیق شماره سی و چهار)

اگرچه این مزایا امیدوارکننده به نظر می‌رسد، اما تحقیقات بیشتری لازم است، به خصوص برای تعیین اینکه چه فایده ای در نوشیدن چای رزماری وجود دارد.

طرز تهیه دمنوش رزماری و خواص آن برای بدن

دمنوش رزماری تهیه شده در خانه بسیار آسان است و فقط به دو ماده نیاز دارد آب و رزماری.

برای تهیه چای رزماری:

  1. 10 اونس (295 میلی لیتر) آب را به جوش بیاورید.
  2. 1 قاشق چایخوری برگ خشک رزماری را به آب داغ اضافه کنید. از طرف دیگر، بسته به میزان چاشنی چای خود، برگها را در یک قاشق چایخوری قرار دهید و 5 تا 10 دقیقه آنها را تند بزنید.
  3. برگ های رزماری را با استفاده از یک ماسوره مشبک با سوراخ های کوچک، از آب داغ آغشته کرده یا آنها را از دستگاه تزریق چای جدا کنید. می‌توانید برگهای رزماری استفاده شده را دور بریزید.
  4. چای رزماری خود را درون لیوان بریزید و لذت ببرید. در صورت تمایل می‌توانید شیرین کننده ای مانند شکر، عسل اضافه کنید.

خواص رزماری در دمنوش آن

سخن پایانی…

چای رزماری برخی از مزایای سلامتی قابل توجه را ارائه می دهد. نوشیدن چای  یا حتی به سادگی استنشاق رایحه آن می‌تواند به نفع شما و سلامت مغز و چشم شما باشد. همچنین ممکن است به جلوگیری از آسیب اکسیداتیو که می‌تواند منجر به بیماری‌های مزمن متعدد شود، کمک کند. با این وجود، باید از تعامل بالقوه آن با داروهای خاص آگاهی داشت. چای رزماری را می‌توان با استفاده از تنها دو ماده به راحتی در خانه تهیه کرد و به خوبی در یک رژیم کلی سالم و متعادل قرار گرفت .

توجه داشته باشید که بسیاری از مطالعاتی که در بالا مورد بحث قرار گرفته‌، از عصاره رزماری و روغنهای اساسی استفاده شده است، بنابراین به سختی می‌توان دانست که آیا خواص رزماری  در دمنوش آن  هم ، همان مزایای سلامتی را دارد؟

[منبع]

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا