پوست

داروهای خانگی برای خشکی پوست

انواع مختلفی از درمان های خانگی وجود دارد که فرد می‌تواند از آن برای تسکین خشکی پوست استفاده کند. بیشتر درمان‌های زیر می‌توانند به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار گیرند مگر اینکه برای موارد دیگری بیان شده باشند. بهترین راه برای استفاده از مرطوب کننده استفاده از آن به صورت آزاد برای مرطوب کردن پوست بعد از حمام است.دراین مقاله قصد داریم به روش‌های خانگی مراقبت و درمان خشکی پوست بپردازیم.

انواع دارو‌های خانگی برای در مان خشکی پوست

1. روغن دانه آفتابگردان

مطالعات نشان می‌دهد که روغن دانه آفتابگردان می‌تواندبه عنوان مرطوب کننده استفاده شود. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد که روغن دانه آفتابگردان هنگام استفاده به عنوان مرطوب کننده در بازوهای شرکت کننده، هیدراتاسیون را بهبود می‌بخشد. همان مطالعه نشان داد روغن زیتون در واقع به سطح پوست آسیب می‌رساند، و نشان می‌دهد که همه روغنهای طبیعی برای استفاده به عنوان مرطوب کننده مناسب نیستند.

روغن دانه آفتابگردان برای خشکی پوست

2. روغن نارگیل

روغن طبیعی دیگری که برای درمان خشکی پوست به خوبی عمل می‌کند، روغن نارگیل است. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که روغن نارگیل به اندازه ژله نفتی برای درمان پوست‌های خشک ایمن و موثر است. مشخص شد که به طور قابل توجهی هیدراتاسیون پوست را بهبود می‌بخشد و باعث افزایش تعداد چربی‌ها در سطح پوست می‌شود. همانطور که تحقیقات سال 2016 توضیح داد، روغن نارگیل حاوی اسیدهای چرب اشباع شده است که خاصیت نرم کننده دارند. نرم کننده،  روغن نارگیل است که با پر کردن شکاف‌ها در پوست خشک، به عنوان مرطوب کننده عمل می‌کند و باعث صاف شدن آن می‌شود.

روغن نارگیل برای درمان خشکی پوست

3. حمام جو دوسر

جو دوسر یکی دیگر از مواد طبیعی است که می‌تواند به درمان خشکی پوست کمک کند. اضافه کردن پودر جو دوسر پودر به حمام یا استفاده از کرم‌هایی که حاوی جو دوسر هستند می‌تواند به تسکین پوست خشک کمک کند.

یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که عصاره‌های جو دوسر دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی هستند و نشان می‌دهد که این ماده می‌تواند به درمان خشکی پوست کمک کند.

حمام جو دوسر برای درمان خشکی پوست

4. نوشیدن شیر

شیر همچنین می‌تواند پوست خشک را تسکین دهد، اما در صورت عدم استفاده از آن روی پوست. تحقیقات انجام شده از سال 2015 نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی همراه با شیر می‌تواند باعث خشکی پوست شود. این مطالعه نشان داد که چربی موجود در شیر به نام فسفولیپید، موادی را که به رژیم غذایی اضافه می‌شوند، مانع خشکی پوست می‌شود. تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم نوشیدن شیر تأثیر یکسانی بر روی پوست در انسان دارد یا خیر.

5. عسل

برخی از مطالعات نشان داده‌اند عسل به برای بسیاری از انواع بیماری‌های پوستی مفید است. تحقیقات حاکی از آن است که عسل ممکن است به عنوان یک درمان خانگی برای پوست خشک استفاده شود.

مطالعات مختلف نشان داده است که عسل عبارتند از:

 • مرطوب کننده
 • شفابخش
 • ضدالتهاب

اینها همه خصوصیاتی هستند که نشان می‌دهد عسل در درمان خانگی برای رفع پوست خشک ایده‌آل است. کاملاً طبیعی است و می‌تواند به طور مستقیم روی پوست اعمال شود.

عسل برای درمان خشکی پوست

6. ژله نفتی

ژله نفتی، که با عنوان روغن معدنی شناخته می‌شود، سالهاست که به عنوان مرطوب کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال 2017 محققان دریافتند سد پوستی در افراد مسن بعد از استفاده از ژله نفت بهبود می‌یابد. این یافته از استفاده از ژلهای نفتی برای درمان خشکی پوست به ویژه هنگام ایجاد پیری حمایت می‌کند.

ژله نفتی برای درمان خشکی پوست

7. آلوئه ورا

براساس یک مطالعه سال 2003، ژل آلوئه ورا می‌تواند به تسکین پوست خشک کمک کند. فردی که پوست خشک روی دست یا پایش دارد می‌تواند ژل آلوئه‌ورا را اعمال کرده و ناحیه آسیب دیده را با جوراب یا دستکش بپوشاند. افراد ممکن است ترجیح دهند این کار را قبل از رفتن به رختخواب انجام دهند و ژل را در تمام شب روی پوست خود حفظ کنند. اگر پوست خشک در ناحیه دیگری از بدن است، استفاده از ژل آلوئه ورا به طور آزادانه توصیه می‌شود.

آلوئه ورا برای درمان خشکی پوست

جلوگیری از خشکی پوست

مرطوب کردن مرتب بعد از شستشو ممکن است به جلوگیری از خشکی پوست کمک کند. استفاده از نرم کننده‌ها و مرطوب کننده‌ها به طور مرتب بعد از استحمام به جلوگیری از خشکی پوست کمک می‌کند. افراد همچنین می‌توانند با جلوگیری از چیزهایی که باعث خشکی یا سوزش می‌شوند از خشکی پوست جلوگیری کنند، از جمله:

 • پوست آنها خراشیده است
 • تهویه مطبوع بیش از حد
 • اصلاح با استفاده از تیغ صاف یا بدون ژل اصلاح
 • بیش از اندازه حمام کردن یا دوش گرفتن
 • استحمام در آب خیلی گرم
 • استفاده از لوسیون‌هایی که حاوی الکل هستند
 • پوشیدن لباس‌هایی که پوست را مالش می‌دهد
 • تماس مکرر با مواد شوینده
 • نشستن در زیر حرارت مستقیم از بخاری یا آتش
 • بیرون از منزل در شرایط باد شدید بدون پوشاندن پوست بدن
جلوگیری از خشکی پوست

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر عوامل محیطی یا پیری علت خشکی پوست نباشد، ممکن است فرد دچار بیماری پوستی شود. اگر شخصی گمان کند این مورد است، پس باید با پزشک صحبت کند. اگر داروهای خانگی و مرطوب کننده‌های خریداری شده در فروشگاه علائم خشکی پوست را کاهش نمی‌دهند، ممکن است فرد بخواهد در مورد درمان‌های بدون نسخه با داروساز صحبت کند. مهم است که پوست را مرطوب نگه داشته و هر چه سریعتر پوست خشک را درمان کنید. در صورت عدم درمان، پوست خشک می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • تکه‌های قرمز
 • خون ریزی
 • عفونت باکتریایی

قرمزی، تورم یا چرک ممکن است یک عفونت باکتریایی باشد. اگر فردی گمان کند پوست آن آلوده شده است، باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کند.

برای درمان خشکی پوست چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

سخن پایانی…

روش‌های زیادی برای درمان خشکی پوست وجود دارد ولی قبل از اینکه برای درمان خشکی پوستتان اقدام کنید بهتر است مطمعاً شوید که جنس پوست شما چیست و در صورتی که یقین کافی دارید به درمان آن بپردازید. همیشه سعی کنید مراقب پوست خود باشید و از درمان های خانگی برای خشکی معمولی استفاده کنید اگر خشکی پوست شما شدید بود به پزشک متخصص مراجعه کنید.

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا