پوست

جوش صورت و روش های مؤثر برای درمان

جوش صورت یک اختلال پوستی شایع است که می تواند منجر به انواع مختلفی از لکه های پوستی شود. برخی از مدل های جوش صورت، جوش های سرسیاه و سرسفید هستند. روش های زیادی برای جلوگیری از ایجاد جوش صورت وجود دارد.

متخصصان پوست چهار عامل را در ایجاد جوش صورت مهم ترین عوامل تشخیص داده اند:

 • پوست بیش از حد چربی تولید می کند که باعث مسدود شدن منافذ آن می شود.
 • سلول های مرده روی پوست درست پاک سازی نشده و باعث مسدود شدن منافذ می شود.
 • وجود یک باکتری به نام Propionibacterium acnes باعث بسته شدن منافذ و ایجاد جوش می شود.
 • وجود التهاب پوست که علاوه بر ایجاد جوش صورت منجر به قرمزی پوست نیز می شود.

تنها پزشک متخصص و یا مشاور پوست و موی با تجربه می تواند علت ایجاد جوش صورت را برای شما مشخص کند. با این وجود صرف نظر از علت ایجاد جوش صورت راه های درمان و پیشگیری در همه موارد تقریبا مشابه هستند. نکات زیر می تواند در پیشگیری و کاهش جوش های التهابی و در کل جوش صورت بسیار کمک کننده باشند:

چهارده روش برای جلوگیری و درمان جوش ها:

همان طور که اشاره شد موارد زیادی می تواند در درمان و پیشگیری از ایجاد جوش صورت تاثیرگذار باشند. از جمله این چهارده روش:

 1. روزانه دو بار صورتتان را بشویید.
 2. از شست و شوی خشن پوست بپرهیزید!
 3. موها را تمیز نگه دارید.
 4. از فشار دادن یا سوراخ کردن جوش خودداری نمایید!
 5. از روش های موضعی استفاده کنید.
 6. از رتینوئید های موضعی استفاده نمایید.
 7. در مورد آنتی بیوتیک ها با یک متخصص پوست صحبت کنید.
 8. در مورد قرص های هورمونی با پزشک مشورت کنید.
 9. غذاهای مرتبط با جوش صورت را کم کنید!
 10. قبل از بیرون رفتن از منزل از ضدآفتاب استفاده نمایید.
 11. از استفاده از محصولات مراقبت از پوست که حاوی روغن و تغذیه کننده اند، خودداری کنید.
 12. از لایه برداری بیش از حد خودداری نمایید.
 13. استرس را کاهش دهید.
 14. وسایل آرایشی و مراقبت از صورت را تمیز نگه دارید.

1. روزانه دو بار صورتتان را بشویید.

شست و شوی مداوم با یک پاک کننده مخصوص نوع پوست باعث از بین بردن سلول های مرده روی پوست شده و از بسته شدن منافذ و ایجاد جوش جلوگیری می نماید.البته شست و شوی بیش از حد نیز ممکن است باعث خشکی پوست شود، که می تواند جوش ها را تشدید نماید.

2. از شست و شوی خشن پوست بپرهیزید!

بعضی از افراد پوست را با پدهای پارچه ای خشن یا با دست بصورت خیلی محکم( با ماساژ شدید) شست و شو می دهند. این کار باعث تحریک پوست و در نتیجه تولید بیش از حد چربی توسط غدد سباسه می شود. استفاده از یک پاک کننده ملایم با دست های تمیز به آرامی یا یک برس خیلی نرم برای شست و شو می تواند در جلوگیری از ایجاد جوش کمک کند.

3. موها را تمیز نگه دارید.

روغن اضافی مو در رستنگاه(بالای پیشانی نقطه اتصال پیشانی به سر) می تواند به پوست انتقال پیدا کند. این امر منجر به مسدود شدن منافذ و در نتیجه ایجاد جوش صورت می شود.

4. از فشار دادن یا سوراخ کردن جوش خودداری نمایید!

ممکن است فشردن یک جوش وسوسه انگیز باشد، اما این کار باعث التهاب و ماندن جای جوش می شود. برای کاهش این نوع جوش های التهابی بهتر است از ضد آکنه های موضعی استفاده نمایید. این محصولات علاوه بر درمان جوش های التهابی به مرور زمان از ایجاد جوش های جدید جلوگیری می کنند.

5. از روش های موضعی استفاده کنید.

استفاده از محصولات مراقبتی بدون نسخه با توجه به نوع پوست  که دارای اسید سالیسیلیک یا بنزوئیل پراکساید هستند می توانند در درمان جوش ها بخصوص در قسمت های زیرکمک کننده باشند:

 • چانه
 • بینی
 • پیشانی

این محصولات به اندازه درمان های با قدرت مقاومت ندارند اما می توانند از جوش صورت خفیف جلوگیری کنند و یا آن را درمان نمایند.

6. از رتینوئید های موضعی استفاده نمایید.

رتینوئیدهای موضعی محصولاتی دارویی حاوی ویتامین A هستند.متخصصان پوست این محصولات را برای کنترل و جلوگیری از ایجاد آکنه تجویز می کنند. این روش درمانی همچنین می تواند پوست را از شر سلول های اضافی مرده خلاص کرده و التهاب را کاهش دهد.بسیاری از رتینوئیدهای موضعی مثل ترتینوئین (رتین-آ ، رنووا) و تازرووتن (تازوراک) فقط با نسخه پزشک در دسترس هستند.

7. در مورد آنتی بیوتیک ها با یک متخصص پوست صحبت کنید.

برخی از آنتی بیوتیک ها با مبارزه با رشد زیاد باکتری های پوست می توانند از ایجاد آکنه های التهابی پیشگیری نمایند. نمونه هایی از آنتی بیوتیک هایی که برخی آکنه های التهابی را درمان می کنند شامل اریترومایسین و کلیندامایسین است که با نسخه در دسترس هستند. آکنه های التهابی شامل چند خصوصیت است:

 • از نظر ظاهری بسیار قرمز
 • دارای حالت ملتهب و تحریک شده
 • دردناک

8. در مورد قرص های هورمونی با پزشک مشورت کنید.

برخی قرص های ضدبارداری می توانند با تنظیم هورمون ها از تشدید آکنه و یا ایجاد آن جلوگیری نمایند. با این حال این قرص ها خطراتی را نیز به همراه دارند. بنابراین بررسی مزایا و عوارض جانبی قبل از تصمیم گیری ضروری می باشد.

همچنین اسپیرونولاکتون، دارویی که اغلب برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود، در موارد شدید آکنه تجویز می شود. این دارو عوارض جانبی احتمالی بسیاری دارد. بنابراین بهتر است برای استفاده از آن با پزشک صحبت کنید.

9. غذاهای مرتبط با آکنه را کم کنید!

هنوز پزشکان از ارتباط بین غذا ها و جوش صورت اطمینان ندارند. با این حال تحقیقات نشان داده است در افراد در حال رشد(سن بلوغ افراد) برخی از مواد غذایی ممکن است باعث ایجاد جوش صورت در بیماران خاص شود.طبق آکادمی پوست آمریکا، غذاهایی که دارای شاخص خون بالا هستند، ممکن است خطر ابتلا به آکنه را افزایش داده یا آکنه را بدتر کنند.این غذا ها بصورت بالقوه برای قند مشکل ساز و سرشار از کربوهیدرات ها هستند. برخی از این غذا ها عبارتند از:

 • بیسکوییت ها
 • انواع کیک ها
 • فراورده های لبنی به ویژه شیر بدون چربی

10. قبل از بیرون رفتن از منزل از ضدآفتاب استفاده نمایید.

آفتاب بیش از حد اثرات مضر بسیاری برای پوست دارد. همچنین آفتاب سوختگی می تواند به تولید بیش از حد روغن منجر شود که جوش صورت را وخیم تر می کند. استفاده از ضدآفتاب فاقد چربی با ضریب محافظت(SPF) حداقل 30 به جلوگیری از آفتاب سوختگی و تشدید جوش صورت کمک می کند.

11. از استفاده از محصولات مراقبت از پوست که حاوی روغن و تغذیه کننده اند، خودداری کنید.

محصولات مراقبت ازپوست حاوی روغن می توانند منافذ را مسدود نمایند.این محصولات غالباٌ برای  استفاده روی پوست های خشک یا مختلط رو به خشک در نظر گرفته شده است.

12. از لایه برداری بیش از حد خودداری نمایید.

لایه بردای فرایند از بین بردن سلول های مرده پوست است. در حالی که برخی از لایه برداری ها می تواند به بهبود جوش صورت کمک کند، لایه برداری بیش از حد می تواند موجب شکستن یا برش پوستی شود. وقتی فرد بیش از اندازه چربی طبیعی پوست را با لایه برداری بگیرد این اتفاق می افتد. پوست این کمبود را با تولید بیشتر روغن جبران می کند. همین امر سبب مسدود شدن منافذ و ایجاد جوش صورت بیشتر می شود.

13. استرس را کاهش دهید.

استرس غالباٌ باعث التهاب می شود و همین امر موجب بدتر شدن آکنه ها می شود. در زیر چند روش برای کاهش استرس وجود دارد که می تواند به جلوگیری از جوش صورت کمک کند:

 • مراقبه
 • ورزش کردن
 • انجام یوگا
 • استحمام قبل از خواب
 • مطالعه قبل از خواب
 • گذراندن وقت در طبیعت
 • ایجاد سرگرمی مورد علاقه

14. وسایل آرایشی و مراقبت از صورت را تمیز نگه دارید.

برای جلوگیری از ایجاد باکتری ها روی پوست، باید لوازم مورد استفاده برای صورت مثل برس و اسفنج آرایشی مرتباٌ شست و شو شود. قبل از استفاده مجدد این لوازم باید کاملا خشک شده باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا