جراحی پلاستیک چرا و چگونه؟

جراحی پلاستیک موضوعی است که به تازگی خیلی باب شده است. به گفته کارشناسان، تعدادی از روشهای آرایشی نسبت به گذشته از نظر فیزیکی، مالی و عاطفی بیشتر است. پذیرش اندازه، مثبت بودن بدن و فعال شدن چربی اکنون بخشی از واژگان فرهنگی است، اما با توجه به داده های انجمن جراحان پلاستیک آمریکا (ASPS)، نزدیک به یک چهارم میلیون روش آرایشی بیشتر در سال 2018 نسبت به سال 2017 پدید آمده است. و این روند جدیدی نیست. تعداد افرادی که در طی 5 سال گذشته به روشهای زیبایی مراجعه می‌کنند، به طور پیوسته افزایش یافته است.

در این مقاله قصد داریم به خوب بودن و یا بدن بودن روش‌های جراحی پلاستیک بپردازیم پس لطاًتا پایان همراه ما باشید.

جراحی پلاستیک بودن یا نبودن مسئله این است!

جراحی پلاستیک برای ترمیم و بازسازی بافت و پوست از دست رفته یا آسیب دیده استفاده می‌شود. هدف اصلی از جراحی پلاستیک، بازگرداندن عملکرد بافت‌ها و پوست تا حد ممکن است. بهبود ظاهر قطعات بدن یک هدف مهم اما ثانویه است. جراحی پلاستیک با جراحی زیبایی فرق می‌کند، این عمل جراحی است که فقط برای تغییر ظاهر یک فرد سالم انجام می‌شود تا به آنچه احساس می‌کند ظاهری مطلوب‌تر به او می‌دهد برسد.

جراحی پلاستیک بودن یا نبودن مسئله این است!

آنچه که داده ها نشان می‌دهد

براساس ASPS، سال گذشته 1.8 میلیون عمل جراحی زیبایی انجام شده است. 5 مورد برتر:

 • بزرگ کردن سینه (4٪ از سال 2017)
 • لیپوساکشن (5٪ افزایش)
 • تغییر شکل بینی (2٪ پایین)
 • جراحی پلک (پایین 1٪)
 • لاغری شکم (تقریباً مشابه)

روش‌های مجسمه سازی بدن مانند تقویت باسن، که باعث بهبود کانتور، اندازه و یا شکل باسن شما می‌شود، و بالابرهای ران، که باعث کاهش پوست و چربی اضافی پاهای شما می‌شوند، نیز افزایش یافته است.

در سال 2018 نیز 15.9 میلیون روش حداقل تهاجمی انجام شد. از بین آنها، محبوب ترین روش ها:

 • بوتاکس (نسبت به سال 2017 3٪)
 • پرکننده ها (2٪ بالا)
 • لایه برداری شیمیایی (تا 1٪)
 • لیزر موهای زائد (1٪ پایین)
 • میکرودرم ابریژن (4٪ پایین)

این یک لیست متنوع است، اما اکثر این موارد مشترک هستند.

دکتر لارا رئیس ارشد پزشکی در سایت  RealSelf، گفت: “اکثر بیماران به دنبال روش‌های زیبایی هستند تا بهترین نسخه خود را پیدا کنند. “یک پارادوکس جادویی وجود دارد که من به افراد کمک می‌کنم تا به موفقیت برسند: این همان نگاه کردن به خود است اما این بار بهتر.

هنگامی که از جراحی پلاستیک استفاده می‌شود

از جراحی پلاستیک می‌توان برای ترمیم استفاده کرد:

 • ناهنجاری‌هایی که از بدو تولد وجود داشته است، مانند  شکاف لب، انگشتان  و علائم تولد
 • مناطقی که در اثر برداشتن بافت سرطانی مانند صورت یا پستان آسیب دیده است
 • سوختگی گسترده یا سایر صدمات جدی

جراحی پلاستیک اغلب می‌تواند به بهبود عزت نفس، اعتماد به نفس و کیفیت کلی زندگی کمک کند.

هنگامی که از جراحی پلاستیک استفاده می‌شود

تکنیک های جراحی پلاستیک

روشهای اصلی مورد استفاده در جراحی پلاستیک عبارتند از:

 • پیوندهای پوستی: در جایی که پوست سالم از ناحیه تحت تأثیر بدن برداشته نشده و برای جایگزینی پوست از بین رفته یا آسیب دیده استفاده می‌شود.
 • جراحی فلپ پوست: جایی که یک تکه از بافت از یک قسمت از بدن به همراه رگ‌های خونی که آن را زنده نگه می‌دارند به بخش دیگری منتقل می‌شود. این عمل جراحی فلپ نامیده می‌شود زیرا بافت سالم معمولاً در حین جابجایی تا حدی به بدن متصل می‌شود.
 • گسترش بافت: در جایی که بافت اطراف آن کشیده شده است تا بدن قادر به “رشد” پوست اضافی باشد، می‌تواند برای بازسازی منطقه اطراف استفاده شود.

علاوه بر این تکنیک‌ها، جراحان پلاستیک نیز روش‌های بسیاری دیگری مانند:

 • انتقال چربی یا پیوند: در جایی که چربی از یک ناحیه خارج می‌شود و در ناحیه دیگری وارد می‌شود، معمولاً برای اصلاح ناهمواری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • بسته شدن خلاء: در جایی که مکش به یک زخم از طریق یک قطعه استریل فوم انجام می‌شود تا مایعات بیرون بیاید تا بهبود یابد.
 • آرایش استتار یا خامه
 • دستگاههای پروتز مانند اندامهای مصنوعی

خطرات جراحی پلاستیک

مانند هر نوع جراحی، جراحی پلاستیک خطراتی به همراه دارد. میزان خطر بستگی به اندازه منطقه آسیب دیده، میزان تجربه جراح و سلامتی کلی فرد در حال انجام این عمل دارد.

برخی از روشها دارای خطرات خاص هستند، اما خطرات کلی شامل موارد زیر است:

 • درد و ناراحتی
 • خون ریزی
 • عفونت
 • جای زخم

در صورت بروز هرگونه نگرانی بعد از عمل، مانند درد غیرمنتظره، تورم، ترشحات یا عوارض جانبی دیگر، فوراً با جراح، تیم مراقبت‌های بهداشتی یا پزشک معالج خود تماس بگیرید.

جراحی پلاستیک می‌تواند تعدادی از تکنیک‌های مختلف را برای حرکت و دستکاری در بافت بدن درگیر کند.

خطرات جراحی پلاستیک

پیوند پوست

پیوند پوستی در جایی است که پوست سالم از ناحیه‌ای از بدن جدا شده و برای پوشاندن پوست از بین رفته یا آسیب دیده استفاده می شود. آنها می‌توانند برای شکستگی‌های استخوانی که پوست را شکسته (شکستگی های باز)، زخم‌های بزرگ یا جایی که یک ناحیه از پوست به صورت جراحی برداشته شده، استفاده شوند. به عنوان مثال به دلیل سرطان یا سوختگی .

2 نوع اصلی پیوند پوست وجود دارد.

پیوند پوستی با ضخامت جزئی یا تقسیم شده

اینجاست که یک لایه نازک از پوست (به اندازه کاغذ بافت نازک) از ناحیه‌ای که معمولاً به خوبی بهبود می‌یابد، مانند ران، باسن تراشیده می‌شود. ناحیه اهدا کننده معمولاً 2 تا 3 هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد، و چند ماه قبل از پژمرده شدن صورتی رنگ باشد تا جای زخم باقی نماند.

پیوند پوست با ضخامت کامل

اینجاست که ضخامت کامل پوست (لایه بالا و لایه های زیر آن) برداشته می‌شود و ناحیه مستقیماً بسته می‌شود. قسمت‌هایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرند شامل گردن، پشت گوش، بازوی فوقانی و کشاله ران است. از آنجا که این نوع پیوند پوستی ضخیم تر است، برداشتن خون تازه می‌تواند مشکل تر باشد، بنابراین هر پانسمان 5 تا 7 روز قبل از برداشتن  در محل خود باقی می‌ماند.

چه اتفاقی می‌اُفتد

قبل از عمل، شما باید یک  بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی، بسته به اندازه و محل از منطقه آسیب دیده دریافت می‌کنید. پیوند پوست معمولاً با استفاده از بخیه، منگنه، گیره یا چسب مخصوص در محل نگهداری می‌شود. این ناحیه تا زمانی که با جریان خون اطراف بدن که معمولاً حدود 5 تا 7 روز طول می‌کشد، پوشیده از پانسمان استریل خواهد بود.

همچنین یک پانسمان بر روی ناحیه‌ای که پوست از آن گرفته شده است (محل اهدا کننده) قرار می‌گیرد تا از آن در برابر عفونت محافظت کند. ناحیه اهدا کننده گرافت‌های پوستی با ضخامت جزئی معمولاً حدود 2 هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. برای پیوندهای پوستی با ضخامت کامل، منطقه اهدا کننده فقط 5 تا 10 روز طول می‌کشد تا بهبود یابد، زیرا به طور معمول کاملاً کوچک است و با بخیه بسته می‌شود.

در ابتدا، منطقه پیوند به رنگ قرمز مایل به بنفش ظاهر می‌شود، اما باید با گذشت زمان محو شود. ممکن است یک یا دو سال طول بکشد تا ظاهر پوست کاملاً برطرف شود. رنگ نهایی ممکن است کمی متفاوت از پوست اطراف باشد و ممکن است ناحیه کمی متراکم باشد.

جراحی پلاستیک و اتفاقاتی که در آن می‌افتد

گسترش بافت

گسترش بافت روشی است که بدن را با “کشیدن” بافت اطراف به “رشد” پوست اضافی ترغیب می‌کند. از این پوست اضافی می‌توان برای بازسازی منطقه اطراف استفاده کرد. نمونه‌هایی از زمان استفاده از انبساط بافت شامل  بازسازی پستان و ترمیم زخم‌های بزرگ است. تحت بی حسی عمومی، وسیله ای مانند بادکنک به نام اکسپندر در زیر پوست در نزدیکی ناحیه قرار داده می‌شود تا ترمیم شود. این به تدریج با آب نمک پر می‌شود و باعث کشش و رشد پوست می‌شود.

بسته به اندازه محل برای ترمیم بافت، مدت زمان لازم برای گسترش بافت ممکن است متغیر باشد. اگر قسمت بزرگی از پوست تحت تأثیر قرار گیرد، می‌تواند به اندازه 3 یا 4 ماه طول بکشد تا پوست به اندازه کافی رشد کند. در این مدت، برآمدگی ممنبسط در پوست ایجاد می کند. پس از آنكه پوست به اندازه كافي گسترش يافت، نياز به عمل دوم براي خارج كردن منبسط و جابجايي مجدد بافت جديد است. این تکنیک تضمین می‌کند که منطقه ترمیم شده پوست از رنگ و بافت مشابهی با محیط اطراف برخوردار باشد.

همچنین احتمال کمتری برای ترمیم وجود دارد زیرا جریان خون به پوست متصل است.

جراحی فلپ

جراحی فلپ شامل انتقال یک قطعه زنده از یک قسمت از بدن به قسمت دیگر به همراه رگ‌های خونی است که آن را زنده نگه می‌دارد. ممکن است به دلایل مختلف از جمله بازسازی پستان، شکستگی های باز، زخم‌های بزرگ و در موارد نادر برای بهبود لب و شکاف کام مورد استفاده قرار گیرد. در بیشتر موارد، پوست تا حدی به بدن متصل است و باعث ایجاد “فلپ” می‌شود. سپس فلپ مجدداً تخریب و بخیه داده می‌شود.

برای بازسازی پیچیده تر، از تکنیکی به نام فلپ آزاد استفاده می‌شود. اینجاست که یک تکه پوست، و رگ‌های خونی که آن را تهیه می‌کنند، کاملاً از جریان خون اصلی جدا شده و سپس در یک محل جدید وصل می‌شوند. تکنیکی به نام میکروسکوپی (جراحی با استفاده از میکروسکوپ) برای اتصال رگ‌های خونی ریز در محل جدید استفاده می‌شود. از باز کردن فلپ اغلب در مواردی که مناطق زیادی از انواع خاص بافت برای بازسازی مورد نیاز است استفاده می‌شود.

بسته به محل و اندازه فلاپ، این عمل را می‌توان تحت بی‌حسی عمومی یا موضعی انجام داد. از آنجا که عمل جراحی فلپ باعث می‌شود خونرسانی به ناحیه ترمیم شده حفظ شود، در مقایسه با پیوند پوستی خطر کمتری برای ترمیم وجود دارد.

جراحی پلاستیک از روش فلپ،

شرایط خاص

شرایط خاصی که معمولاً از جراحی پلاستیک استفاده می‌شود.

 • بازسازی پستان
 • شکاف لب و کام
 • کرانیوزینوستوز
 • روماتیسم مفصلی
 • آرتروز
 • سندرم تونل کارپ
 • زخم های فشار
 • انقباض Dupuytren

شرایط خاص جراحی پلاستیک

سخن پایانی…

قبل از انجام جراحی پلاستیک، باید با جراح پلاستیک مشورت کنید. آنها با جزئیات توضیح می‌دهند که چه چیزی قبل، حین و بعد از عمل اتفاق می‌اُفتد. همچنین ممکن است یک ارزیابی روانشناختی به شما داده شود. پیوندهای پوستی به عنوان اصلی‌ترین نوع جراحی پلاستیک مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه از تکنیک های جدیدتری مانند گسترش بافت و جراحی فلپ استفاده می‌شود.

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا