جراحی بینی قدمی لرزان برای داشتن ظاهری زیبا

جراحی بینی که با تغییر استخوان یا غضروف انجام می‌شود، جراحی زیبایی بینی است. جراحی زیبایی بینی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک می باشد. در این مقاله قصد داریم به جراحی زیبایی بینی و روش‌های انجام آن بپردازیم.

دلایل جراحی بینی

افراد برای ترمیم بینی خود بعد از آسیب دیدگی، برای اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص هنگام تولد، یا به دلیل اینکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، جراحی زیبایی بینی انجام می‌دهند.

تغییراتی که ممکن است جراح شما از طریق جراحی زیبایی بینی به بینی شما وارد کند شامل موارد زیر است:

 • تغییر اندازه
 • تغییر زاویه
 • صاف کردن پل
 • تغییر شکل نوک
 • باریک شدن بینی

اگر سن شمابین15تا20سال است جراحی زیبایی بینی باعث می‌شود سلامتی شما به خطر بیفتد، باید منتظر بمانید تا استخوان بینی شما به طور کامل رشد کند.

اما اگر به دلیل اختلال در تنفس جراحی می‌شوید، جراحی زیبایی بینی در سنین پایین‌تر قابل انجام است.

خطرات جراحی بینی

جراحی‌ زیبایی‌ بینی ممکن است مشکلات زیادی را برای شمابه وجود بیاورد:

 • مشکلات تنفسی
 • خون دماغ
 • بینی بی‌حس
 • بینی نامتقارن
 • زخم‌ها

گاهی اوقات، بیماران از عمل جراحی خود راضی نیستند. اگر می‌خواهید یک عمل جراحی دوم انجام دهید، باید صبر کنید تا بینی شما قبل از عمل دوباره بهبود یابد. این ممکن است یک سال طول بکشد.

آماده شدن برای جراحی زیبایی بینی‌‌

ابتدا باید با جراح خود ملاقات کنید تادرمورد اینکه شما کاندید خوبی برای جراحی زیبایی بینی هستید یاخیر صحبت کنید.

شما در مورد این که چرا می‌خواهید عمل جراحی بینی انجام دهید و آنچه را که توقع دارید رخ دهدصحبت کنید.

جراح شما تاریخچه پزشکی شما را معاینه می‌کند و از شما درباره هرگونه دارو و شرایط پزشکی فعلی سؤال می‌کند. اگر هموفیلی دارید، اختلالی که باعث خونریزی بیش از حد شود به شما توصیه هایی را میکند و همچنین روشی که می‌خواهد برای شما استفاده کند را شرح می‌دهد. جراح شما معاینه جسمی را انجام می‌دهد، و از نزدیک به پوست داخل و خارج بینی شما نگاه می‌کند تا مشخص کند چه نوع تغییراتی می‌تواند ایجاد شود. جراح شما ممکن است آزمایش خون یا سایر آزمایش‌ها را برای شما در نظر بگیرد.

جراح شما همچنین در نظر خواهد گرفت که آیا جراحی بینی اضافی باید همزمان انجام شود یا خیر. به عنوان مثال، برخی افراد همزمان با جراحی زیبایی بینی، عمل جراحی چانه رانیزانجام می‌دهند. این مشاوره همچنین شامل عکس گرفتن از بینی شما از زوایای مختلف است. از این عکس‌ها برای ارزیابی نتایج طولانی مدت جراحی استفاده می‌شود و ممکن است در طول عمل به آن‌ها مراجعه شود.

نکته: مطمئن شوید که هزینه‌های جراحی بینی شما چه میزان شده است زیرا احتمال دارد تحت پوشش بیمه قرار نگیرد.

شما باید دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از مسکن‌های حاوی ایبوپروفن یا آسپیرین خودداری کنید. این داروها روند لخته شدن خون را کند می‌کنند و می‌توانند باعث خونریزی بیشتر شما شوند. به جراح خود اطلاع دهید که چه داروها و مکمل‌هایی را مصرف می‌کنید، بنابراین می‌تواند در مورد ادامه یا عدم استفاده آنها به شما توصیه‌های داشته باشد. افراد سیگاری در درمان رینوپلاستی مشکل بیشتری دارند، زیرا سیگار روند بهبود را کند می‌کند. نیکوتین رگهای خونی شما را منقبض می‌کند، در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت‌های ترمیم شده ارسال می‌کند. ترک سیگار قبل و بعد از عمل می‌تواند به روند بهبودی کمک کند.

انواع روش جراحی زیبایی بینی

روش جراحی بینی

جراحی بینی می‌تواند در بیمارستان، مطب پزشک یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام شود. پزشک شما از بی‌حسی موضعی یا عمومی استفاده خواهد کرد. اگر این یک روش ساده است، بی حسی موضعی به بینی شما وارد می‌کند ، که صورت شما را نیز بی‌حس می‌کند. شما همچنین ممکن است از طریق یک خطIVدارویی دریافت کنید که باعث بی‌حسی شما می‌شود، اما همچنان بیدار خواهید بود. برای بیهوشی عمومی، شما دارویی را استنشاق می‌کنید و یا یک موردIVدریافت می‌کنید که باعث بیهوش شدن شما می‌شود.

نکته: معمولاً به کودکان بیهوشی عمومی داده می‌شود.

هنگامی که بی‌حس یا بیهوش شدید، جراح شما بین بینی یا داخل بینی شما را قطع می‌کند. آنها پوست شما را از غضروف یا استخوان جدا کرده و تغییر شکل را شروع می‌کنند. اگر بینی جدید شما به مقدار کمی غضروف اضافی احتیاج داشته باشد، پزشک ممکن است مقداری از گوش شما یا عمق داخل بینی شما استفاده کند. در صورت نیاز بیشتر، ممکن است یک پیوند استخوان دریافت کنید. پیوند استخوان استخوانی اضافی است که به بینی شما اضافه می‌شود.

این عمل معمولاً بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اگر جراحی بینی پیچیده باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد.

بهبودی از جراحی بینی

بعد از عمل، پزشک ممکن است یک اسپلینت پلاستیکی یا فلزی را روی بینی شما قرار دهد. اسپلینت به بینی شما کمک می‌کندتا هنگام بهبودی، شکل جدید خود را حفظ کند. همچنین ممکن است بسته‌های بینی یا اسپلینت‌ها را درون بینی شما قرار دهند تا سپتوم شما، که قسمتی از بینی شما است، ثابت بماند.حداقل چند ساعت بعد از عمل در اتاق بهبودی تحت نظر قرار خواهید گرفت. اگر همه چیز خوب پیش رود، همان روز بیمارستان را ترک خواهید کرد.

به کسی احتیاج دارید تا شما را به خانه ببرد زیرا بیهوشی هنوز در شما تأثیر می‌گذارد. اگر عمل شما پیچیده باشد، شما ممکن است یک یا دو روز در بیمارستان بمانید. اگر بینی شما متورم یا پر از پنبه باشد، ممکن است احساس خفگی کنید. معمولاً افراد تا یک هفته پس از عمل مجبورند پانسمان‌های در محل را تحمل کنند.

ممکن است بخیه های قابل جذب داشته باشید، به این معنی که آنها حل می‌شوند و نیازی به حذف ندارند. اگر بخیه قابل جذب نیست، باید هفته‌ی بعد از عمل مجدداً به پزشک مراجعه کنید تا بخیه ها را خارج کند. افت حافظه، اختلال در قضاوت و زمان واکنش آهسته از جمله عوارض داروهای مورد استفاده برای جراحی بینی هستند.

در صورت امکان، شب اول یک دوست یا یک نفر از اقوام در نزدیک خود داشته باشید. برای چند روز بعد از عمل ممکن است زهکشی و خونریزی را تجربه کنید. یک پد چکه، که یک تکه گاز است که در زیر بینی شما ضبط شده است، می‌تواند خون و مخاط را جذب کند. پزشک به شما خواهد گفت که چند وقت یک بار پد قطره را تغییر دهید.ممکن است دچار سردرد شوید، صورت شما پف خواهد کرد و پزشک ممکن است داروهای ضد درد را تجویز کند.

پزشک ممکن است به شما بگوید که چند هفته پس از عمل جراحی بینی از موارد زیر خودداری کنید:

 • دویدن و سایر فعالیتهای بدنی شدید
 • شنا کردن
 • فین کردن
 • جویدن زیاد
 • خندیدن، لبخند زدن یا سایر حالت‌های صورت که نیاز به حرکت زیادی دارد
 • کشیدن لباس روی سرتان
 • استفاده از عینک که روی بینی قرار میگیرد
 • مسواک زدن شدید

درمورد قرار گرفتن درمعرض آفتاب بسیار مراقب باشید. بیش ازحد می‌تواند برای پوست اطراف بینی شما خطرناک باشد.

شما باید بتوانید طی یک هفته به محل کار یا مدرسه برگردید.

جراحی زیبایی بینی می‌تواند در ناحیه اطراف چشم شما تأثیر بگذارد، و ممکن است شما برای چند هفته دچار بی‌حسی موقت، تورم یا تغییر رنگ در اطراف پلک‌های خود شوید. در موارد نادر، این می‌تواند شش ماه به طول انجامد و تورم جزئی حتی می‌تواند طولانی‌تر ادامه یابد. برای کاهش تغییر رنگ و تورم می‌توانید از کمپرس سرد یا بست‌های یخ استفاده کنید. مراقبت‌های پیگیری پس از جراحی زیبایی بینی مهم است. حتماً دستورالعمل پزشک را به موقع انجام دهید.

روش های بهبودی از جراحی بینی

سخن پایانی…

اگرچه جراحی بینی روشی نسبتاً ایمن و آسان است، اما بهبودی از آن می‌تواند مدتی طول بکشد. نوک بینی شما به خصوص حساس است و می‌تواند ماه‌ها بی‌حس و متورم بماند. ممکن است طی چند هفته کاملاً بهبود پیدا کنید، اما برخی از اثرات برای ماه‌هابه طول انجامد.

[منبع]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا