دمنوش بابونه و 9 خواص درمانی بابونه

دمنوش بابونه مدتهاست که به عنوان یک داروی سنتی برای طیف گسترده‌ای از مسائل بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه محققان به طور فزاینده‌ای در حال بررسی کارایی آن در مدیریت بیماری‌ها از جمله سرطان و دیابت هستند. تاکنون تحقیقات در مورد قدرت دمنوش بابونه وعده داده شده است. در این مقاله قصد داریم به خواص دمنوش بابونه برای سلامتی بپردازیم لطفاً تا پایان با ما همراه باشید.

دمنوش بابونه چیست؟

دمنوش یک داروی سنتی است که از گلهای خشک این گیاه استفاده می‌شود. قدرت دمنوش‌های مختلف بابونه متفاوت است و برخی به طور قابل توجهی  حاوی این گیاه بیشتر نسبت به سایرین هستند. در دمنوش‌های‌ قوی‌تر نیز این احتمال وجود دارد، افرادی که در برابر آنها آسیب پذیر هستند عوارض جانبی ایجاد می‌کند. در نتیجه، بهتر است با دوز کم شروع کنید و تا دوزهای بزرگتر به آرامی کار کنید.

بابونه حاوی مواد شیمیایی به نام فلاونوئیدها است. این فلاونوئیدها نوعی ماده مغذی موجود در بسیاری از گیاهان هستند و در اثرات دارویی این گیاه نقش بسزایی دارند. محققان هنوز مطمئن نیستند که چه مواد شیمیایی دیگری در بابونه موجود است.

دمنوش بابونه چیست؟

حقایق سریع درباره دمنوش بابونه:

  • از گلهای بابونه خشک برای تهیه دمنوش این گیاه استفاده می‌شود.
  • محققان علاقه‌مند به فواید مصرف دمنوش بابونه هستند.
  • به طور مشابه با هر داروی گیاهی دیگر، برای همه بی خطر نیست.
  • هرچه دمنوش قوی تر باشد، فواید سلامتی آن بیشتر است.

برای بیشتر افراد، امتحان کردن دمنوش این گیاه به عنوان مکمل سایر درمانها بی‌خطر است، اما در افراد دارای بیماریهای جدی، نباید جایگزین معالجه پزشکی اصلی شود.

فواید دمنوش بابونه

مزایای احتمالی دمنوش بابونه، که بیشترین شواهد در آن وجود دارد، شامل موارد زیر است:

1. کاهش درد قاعدگی

مطالعات متعددی دمنوش این گیاه را با کاهش شدت گرفتگی قاعدگی مرتبط کرده است. به عنوان مثال یک مطالعه در سال 2010 نشان داد که مصرف دمنوش بابونه به مدت یک ماه می‌تواند درد گرفتگی قاعدگی را کاهش دهد. زنان در این مطالعه همچنین اضطراب و پریشانی کمتری را که همراه با درد پریود بود گزارش کردند .

کاهش درد قاعدگی با استفاده از دمنوش بابونه

2. درمان دیابت و کاهش قند خون

باز هم، برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که دمنوش این گیاه می‌تواند قند خون را در مبتلایان به دیابت کاهش دهد. تحقیقات نشان نمی‌دهد که این گیاه یک جایگزین مناسب برای داروهای دیابت است، اما می‌تواند یک مکمل مفید برای درمان‌های موجود باشد.

به طور مشابه، یک مطالعه در سال 2008 در مورد موش‌ها نشان داد که مصرف مداوم دمنوش این گیاه می‌تواند از افزایش قند خون جلوگیری کند. این اثر خطر طولانی مدت عوارض دیابت را کاهش می‌دهد و این نشان می‌دهد که بابونه می‌تواند نتایج دیابت را بهبود بخشد.

3. کاهش سرعت یا جلوگیری از پوکی استخوان

پوکی استخوان از بین رفتن تدریجی تراکم استخوان است. این از بین رفتن خطر شکستگی استخوان و حالت ایستاده را افزایش می‌دهد. در حالی که هر کسی می‌تواند پوکی استخوان داشته باشد، این بیماری بیشتر در بین زنان یائسه است. این تمایل ممکن است به دلیل اثرات استروژن باشد.

یک مطالعه 2004  نشان داد که دمنوش بابونه می‌تواند اثرات ضد استروژنی داشته باشد. همچنین به تقویت تراکم استخوان کمک کرده است، اما نویسندگان این مطالعه هشدار داده اند که برای اثبات این مزیت آشکار، تحقیقات بیشتری لازم است.

4. کاهش التهاب

التهاب یک واکنش سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با عفونت است. دمنوش این گیاه حاوی ترکیبات شیمیایی است که می‌تواند التهاب را کاهش دهد. با این وجود، التهاب طولانی مدت با طیف گسترده‌ای از مشکلات سلامتی از جمله بواسیر، درد دستگاه گوارش، آرتروز، اختلالات خود ایمنی و حتی افسردگی مرتبط است.

کاهش التهاب با دمنوش بابونه

5. درمان و پیشگیری از سرطان

برخی مطالعات حاکی از آن است که دمنوش این گیاه می‌تواند سلولهای سرطانی را هدف قرار داده و یا حتی در وهله اول از رشد آن سلول‌ها جلوگیری کند. با این حال، تحقیقات تاکنون بی‌نتیجه است و دانشمندان می‌گویند کار بیشتری برای اثبات ادعاهای ضد سرطان بودن این گیاه لازم است. همچنین، اکثر تحقیقات مدلهای بالینی را در حیوانات بررسی کرده‌اند، نه در انسان.

یک مطالعه در سال 2012 مقایسه قدرت مقابله با سرطان دمنوش‌های نافع و بابونه پرداخت. هر دو قادر بودند تومورهای سرطانی را به صورت انتخابی هدف قرار دهند، اما اثرات دمنوش قدرتمندتر بود.

6. کمک به خواب و آرامش

تصور می‌شود که دمنوش این گیاه به طور گسترده‌ای به افراد در آرامش و خوابیدن کمک می‌کند. با این وجود معدود آزمایشات بالینی این آزمایش را انجام داده‌اند. در یک بررسی از شواهد موجود، 10 نفر از 12 بیمار قلبی عروقی گفته‌اند که مدت کوتاهی پس از مصرف دمنوش بابونه خوابیده‌اند. تعداد معدودی از مطالعات دیگر که به مدلهای بالینی نگاه می‌کنند نیز نشان می‌دهند که دمنوش این گیاه ممکن است به افراد در آرامش کمک کند.

در یک مطالعه با استفاده از موش صحرایی، عصاره این گیاه به جوندگان کمک کرد که آرامی بخوابند. بسیاری از محققان معتقدند که دمنوش این گیاه ممکن است مانند بنزودیازپین عمل کند. بنزودیازپین‌ها داروهای تجویزی هستند که می‌توانند اضطراب را کاهش داده و خواب را القا کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که بابونه به گیرنده‌های بنزودیازپین متصل می‌شود.

بررسی در مورد توانایی دمنوش بابونه در کاهش اضطراب بی‌نتیجه است. برخی از مطالعات دمنوش بابونه  را دارای مزایای ضد اضطراب متوسطی می‌دانند، اما برخی دیگر این خاصیت را رد می‌کنند.

7. درمان علائم سرماخوردگی

شواهد حکایتی و برخی مطالعات نشان می‌دهد که استنشاق بخار با عصاره بابونه می‌تواند برخی از علائم سرماخوردگی را تسکین دهد. اما این مزیت هنوز اثبات نشده است.

دمنوش بابونه برای درمان سرماخردگی

8. درمان شرایط خفیف پوست

یک مطالعه کوچک در سال 1987 نشان داد که استفاده از عصاره این گیاه به طور مستقیم در بهبود زخم کمک می‌کند. به همین ترتیب، چند مطالعه نشان داده‌اند که پمادهای بابونه می‌تواند به اگزما و شرایط ملایم التهابی پوست کمک کند، اگرچه به اندازه کرم هیدروکورتیزون مؤثر نیستند.

9. باعث تقویت سلامت گوارش می‌شود

شواهد محدود نشان می‌دهد كه این گیاه با كاهش خطر ابتلا به برخی شرایط گوارشی، می‌تواند در بهبود هضم بهتر مؤثر باشد.

چند مطالعه نشان داده‌اند که عصاره این گیاه قابلیت محافظت در برابر اسهال در موش‌ها را دارد. این به خواص ضد التهابی آن نسبت داده می‌شود (منبع تحقیق اول، منبع تحقیق دوم)

یک مطالعه دیگر در موش صحرایی نشان داد که بابونه در جلوگیری از زخم معده مفید است، زیرا ممکن است باعث کاهش اسیدیته در معده و مانع از رشد باکتریهایی شود که در ایجاد زخم نقش دارند (منبع تحقیق معتبر)

با وجود این یافته‌ها، تحقیقات بیشتری برای تأیید نقش بابونه در هضم مورد نیاز است. با این وجود، بسیاری از ادعاهای شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه نوشیدن چای بابونه برای معده تسکین دهنده است. به طور سنتی، از آن برای درمان چندین بیماری گوارشی، از جمله حالت تهوع و گاز استفاده می‌شود.

چه کسی باید از دمنوش بابونه پرهیز کند؟

گروه‌های زیر باید از مصرف این گیاه خودداری کنند، مگر اینکه توسط پزشک توصیه شود:

  • افرادی که سابقه آلرژی شدید دارند، به خصوص در گرده‌ها: این گیاه ممکن است به گرده سایر گیاهان آلوده باشد، بنابراین می‌تواند یک واکنش آلرژیک ایجاد کند.
  • افرادی که قبلاً واکنش آلرژیک، حتی خفیف نسبت به محصولات بابونه داشته‌اند: باید از بابونه پرهیز کنند، زیرا واکنش‌های آلرژیک با گذشت زمان بدتر می‌شوند.
  • نوزادان و کودکان بسیار خردسال: دمنوش این گیاه، مشابه عسل و برخی محصولات طبیعی دیگر، ممکن است آلوده به اسپورهای بوتولیسم باشد. اکثر بزرگسالان سالم می‌توانند با عفونت مقابله کنند، اما ممکن است نوزادان نتوانند. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند نوزادان و خردسالان از عسل پرهیز کنند.

همچنین استفاده از این گیاه به عنوان جایگزینی برای درمان‌های پزشکی اثبات شده نیز بی خطر نیست. اگر کسی داروهای خاصی مصرف می‌کند، باید از پزشک خود در مورد تداخلات احتمالی با دمنوش بابونه سوال کند.

چه کسی باید از دمنوش بابونه پرهیز کند؟

سخن پایانی…

دمنوش بابونه هزاران سال است که اغلب با نتایج دلگرم کننده در طب عامه مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که علاقه‌مند به امتحان کردن دمنوش بابونه هستند باید از آن به عنوان مکمل استفاده کنند و جایگزینی برای رژیم معمول داروهای خود نباشند. در دوزهای منظم مانند 1 تا 2 فنجان در روز، می‌توان شاهد پیشرفت‌های افزاینده سلامتی بود.

[منبع]

تمامی مطالب سایت سفیر زیبایی از مقالات معتبر و مورد تایید پزشکان سرتاسر دنیا ترجمه و جمع آوری شده است اما به دلیل متفاوت بودن شرایط افراد ممکن است برای شما مناسب نباشد. بنابراین جهت استفاده از دستورالعمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا