آب پیاز برای مو و تاثیر آن در زیبایی

روش استفاده از آب پیاز برای مو

حتماً می‌دانید که پیاز به عنوان یک جزئ اصلی بسیاری از غذاها در سرتاسر دنیا استفاده می شود و نقش مهمی در طعم و عطر غذاهای ایرانی ایفا می‌کند. اما جالب است بدانید از آب پیاز برای مو میتوان به عنوان یک درمان خانگی بسیار موثر برای ریزش در زنان و مردان استفاده کرد که علاوه بر تاثیر شگفت انگیزی که دارد ارزان بوده و برای همه افراد به راحتی قابل دسترس است.

در این مقاله می خواهیم به شما بگوییم آب پیاز چه عوارضی را در مو درمان می‌کند و روش استفاده از آب پیاز برای مو چگونه است؟ با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

دغدغه جهانی ریزش مو

ریزش مو یکی از عوارضی است که بیشتر به دلیل استرس، عدم مراقبت صحیح و رژیم نامناسب ایجاد می شود. به همین دلیل به یکی از دغدغه های جهانی تبدیل شده است که تاثیر زیادی در زیبایی افراد دارد. طبق آمار پزشکی آکادمی پوست آمریکا، حدود 80 میلیون زن و مرد در ایالات متحده دچار ریزش مو هستند که این امر در کل جهان نیز مشهود است. ریزش موی اندروژنیک که همان ریزش موی ارثی است شایع ترین نوع این عارضه است. با این حال میتوان با روشهای مختلفی حتی ریزش موی ارثی را نیز کنترل نموده و رویش مجدد موهای ریخته شده را تحریک کرد.

یکی از درمان های موثر برای ریزش مو روش استفاده از آب پیاز برای مو می باشد که در ادامه توضیحات کامل را در مورد آن خواهیم داد.

نحوه عملکرد آب پیاز برای مو و رشد بیشتر آن

مواد مغذی و معدنی موجود در پیاز فولیکول و ریشه مو را تقویت می کند. در نتیجه باعث افزایش حجم، درخشش و ماقومت ساقههای مو خواهد شد. همچنین موخوره و شکستگیهای ساقه مو را به حداقل می رساند.

 دلیل اینکه آب پیاز برای مو و بهبود سلامت آن مفید است وجود موارد زیر در ترکیبات پیاز می‌باشد:

گوگرد

پیاز حاوی گوگرد خوراکی است. گوگرد یکی از رایج ترین مواد معدنی مورد نیاز در بدن است. نقش گوگرد در بدن کمک به تولید کافی آنزیم ها و پروتئین های مورد نیاز می‌باشد. گوگرد در کراتین نیز وجود دارد که مهم ترین جزء تشکیل دهنده مو است. بنابراین گوگرد موجود در آب پیاز می تواند تغذیه مورد نیاز برای رشد مو را تأمین کند. همچنین رویش موها را افزایش می دهد.

 خواص ضد میکروبی

پیاز دارای خواص ضد باکتری است و برای همین به مبارزه با عفونت های پوست سر کمک کند. در برخی موارد، عفونت پوست سر می‌تواند باعث ریزش مو شود. بنابراین مصرف آب پیاز برای مو میکروب های احتمالی را از بین برده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

آنتی اکسیدان ها

پیاز حاوی آنتی اکسیدان های قوی مانند فلاونوئیدها است. آنتی اکسیدان ها از بدن در برابر رادیکال های آزاد محافظت می‌کنند. رادیکال های آزاد باعث سرعت روند پیری پوست و مو می شوند. به عنوان مثال، رادیکال های آزاد ممکن است فولیکول های مو را از بین ببرند و منجر به نازک شدن و ریزش مو یا تاسی شوند.

 پس هر پیزی که بتواند رادیکال های آزاد را از بین ببرد یا کاهش دهد  می تواند از آسیب رسیدن به فولیکول های مو نیز جلوگیری کرده و سلامت موها را حفظ کند.

اثرات آب پیاز برای مو و تقویت آن

 مزایای استفاده از آب پیاز برای مو

آب پیاز از جهات مختلفی برای داشتن موهایی سالم و زیبا مفید است که از جمله ان ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1. رفع سفیدی موها

البته هنوز هیچ مدرک بررسی شده ای درباره این موضوع وجود ندارد. با این حال، بسیاری از داروهای خانگی که با استفاده از پیاز درست می شوند میزان سفیدی موها را کاهش داده اند. درواقع پیاز حاوی یک ترکیب آنتی اکسیدانی به نام کاتالاز است که به کاهش پراکسید هیدروژن در ریشه مو کمک می کند و از سفیدی موها جلوگیری می‌کند.

 اگر می خواهید این درمان خانگی را امتحان کنید ، در اینجا دستورالعملی به شما پیشنهاد می‌دهیم که می توانید سه تا چهار بار در هفته از آن استفاده کنید:

3 قاشق چای خوری آب پیاز را با 2 قاشق چای خوری آب لیمو ترکییب کنید.

مخلوط به دست امده را بصورت یکنواخت روی مو و پوست سر بمالید.

بگذارید این ماسک طبیعی 30 دقیقه روی موها بماند. نگران نباشید به خاطر آب لیمو موهایتان بوی پیاز نمی گیرد. البته می توانید از کمی گلاب نیز استفاده کنید.

سپس موها را با یک شامپوی ملایم و آب ولرم بشویید.

روش دیگر این است که، یک پد پنبه را در آب پیاز ساده خیس کرده و آب آن را به پوست سر خود بمالید، و همزمان ماساژ دهید. بعد از 15 دقیقه موهایتان را با شامپوی ملایم بشویید.

2. آب پیاز برای مو و تاثیرآن در رطوبت رسانی 

پیاز حاوی ترکیبات زیادی است که می تواند به تقویت موهای خشک و آسیب دیده کمک کند. به عنوان مثال می توان به فلاونوئیدهایی مانند کامپرفول و کوئرستین اشاره کرد . اینها دارای خواص ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و گشاد کننده عروق (گشاد شدن رگهای خونی) هستند که به افزایش جریان خون در پوست سر کمک می کنند و رشد موها را افزایش می دهند. به همین دلیل در برخی از محصولات مراقبت مو نیز از عصاره پیاز استفاده می شود.

3. التیام بخش پوست سر خشک و خارش دار

خواص ضد التهابی پیاز می تواند به تسکین خارش پوست سر کمک کند. همچنین می‌توانید عصاره پیاز را با سایر مواد طبیعی ترکیب کنید تا پوست سر شما آرام تر شود.

برای این کار می توانید به یکی از روش های زیر عمل کنید:

 2 قاشق غذاخوری آب پیاز و 1/2 قاشق غذاخوری عسل خام را با هم ترکیب کرده و روی کف سر ماساژ دهید

1 قاشق چایخوری. روغن زیتون و 3 قاشق چایخوری. آب پیاز را با هم ترکیب کرده و روی کف سر ماساژ دهید

3 قاشق غذاخوری آب پیاز ، 5 قاشق چایخوری. روغن نارگیل، و 1 قاشق چایخوری. آب لیمو را با هم ترکیب کرده و روی کف سر ماساژ دهید

هر کدام از ترکیبات بالا را که انتخاب کرده و روی پوست سر زدید ، بعد از حدود 20 تا 30 دقیقه آن را با یک شامپوی ملایم بشویید.

 درمان کننده آلوپسی

آلوپسی آره آتا نوعی بیماری مو است که باعث ریزش مو در قسمت های مختلف سر می شود و نظر زیبایی تاثیر منفی زیادی ایجاد می کند. نتایج یک مطالعه در سال 2014 روی 38 نفر که اثربخشی آب پیاز برای درمان آلوپسی را بررسی می کردن انجام شد. یک گروه به عنوان نمونه از اب معمولی برای شست و شوی موها استفاده کردند و گروهی از آب پیاز استفاده نمودند.

پس از 6 هفته، 9/86 درصد از کسانی که آب پیاز استفاده کردهبودن، رشد بیشتری در مو مشاهده کرده اند. بنابراین محققان نتیجه گرفتند که آب پیاز می تواند یک درمان خوب برای آلوپسی باشد.

درمان کننده شوره سر

آب پیاز دارای خواص ضد میکروبی و ضد قارچی است. به همین دلیل برخی از متخصصان بهداشت طبیعی از آن به عنوان یک درمان عفونت  و رفع شوره سر استفاده می کنند.

بسیاری از افراد به دلیل وجود قارچی به نام Malassezia furfur شوره سر را تجربه می کنند ، بنابراین به طور قطع خواص ضد قارچی پیاز می تواند به عنوان یک ماده ضد شوره مفید باشد.

آب پیاز برای مو و درمان شوره سر با آن

 2 قاشق غذاخوری. دانه شنبلیله آسیاب شده و خیساندن آنها در 2 قاشق غذاخوری. آب پیاز و آب برای ایجاد یک خمیر که باید 30 دقیقه قبل از شست وشوی موها ان را به پوست سر بزنید.

مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری. ژل آلوئه ورا و 3 قاشق غذاخوری. آب پیاز که باید 10 دقیقه قبل از شستشو به پوست سر خود بمالید.

نحوه تهیه آب پیاز برای مو

اگر می خواهید از آب پیاز برای بهبود سلامت مو یا رشد مجدد موها استفاده کنید  می‌توانید به راحتی به روش های زیر آب پیاز را تهیه کنید:

حدود چهار پیاز را پوست بگیرید و آنها را به قطعات کوچک خرد کنید.

آب آن ها را با فشار دادن یا استفاده از آبمیوه گیری از پیاز خارج کنید.

گزینه دیگر قرار دادن قطعات پیاز در مخلوط کن و پوره کردن آن است. سپس مواد را در روی یک پارچه قرار داده و با فشار ان ها آب پیاز را خارج کنید.

اضافه کردن چند قطره روغن اساسی می تواند به کاهش بوی قوی آب پیاز کمک کند. روغن های ضروری کمک کننده شامل نعناع فلفلی ، اسطوخودوس و رزماری هستند که علاوه بر داشتن خواص منحصر به فرد بوی پیاز را نیز کاهش می دهند.

خواص آب پیاز برای مو و تقویت ریشه آن

عوارض استفاده از آب پیاز برای مو

تماس آب پیاز با پوست می تواند علائمی را در افرادی که آلرژی دارند ایجاد کند. همچنین آب پیاز در افرادی که حساسیت ندارند می تواند برای پوست تحریک کننده باشد و باعث قرمزی و خارش شود. برای اطمینان از اینکه آب پیاز تحریک قابل توجهی ایجاد نمی کند، انجام تست پچ قبل از استفاده از مایع روی کل پوست سر ممکن است مفید باشد.

برای این کار فرد می تواند مقدار کمی آب پیاز را به آرنج داخلی یا پشت گوش بمالد و چند دقیقه صبر کند. در صورت ایجاد تحریک ، بهتر است آب آن را به پوست سر نزنید.

همچنین پرهیز از زدن آب پیاز در چشم ها بسیار مهم است. آب پیاز در چشم می تواند منجر به سوزش و قرمزی شود. در صورت وارد شدن آب پیاز به چشم حتما چشم ها را با آب خنک بشویید.

سخن پایانی…

استفاده از آب پیاز برای مو بسیار مناسب و مقرون به صرفه است. تنها عیبی که این ماده برای مو دارد بوی تندش می باشد که می توانید آن را با روغن های ضروری کاهش دهید. زیرا بهترین نتیجه از آب پیاز را زمانی می گیرید که حداقل 4 الی 5 بار از آن در هفته استفاده کنید. اگر شما نیز این روش را امتحان کردید نتیجه را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا